Benzinli otolar tarih olacak

Benzinli otolar tarih olacak

13 Aralık 2010 0 Yazar: ElektrikliOto

Otomotiv dünyası, alternatif yakıtlarla çalışan çevreci araçlara yönelik çalışmalarını hızlandırdı.
Elektrikli ve hidrojenli araçlar konusunda yaklaşık 2 milyar euro yatırım yapan Mercedes, en az 3 milyar euroluk bir yatırımın gerektiğinin altını çiziyor. Mercedes-Benz Yüksek Voltaj Sistemleri Direktörü Dr. Bernd Hense, elektrikli otomobillerin topluma mal olmasının belirli bir süreç istediğini ve ilk otomobil kullanıcılarının yakıtları eczaneden aldığını hatırlattı. 2050 yılında otomobillerin yüzde 25’inin hidrojenli, yüzde 35’inin elektrikli, yüzde 35’inin hibrid ve geri kalan sadece yüzde 5’lik bölümünün dizel veya benzinli olacağını öngördüklerini söyleyen Hense, şu anda dünyada 15 milyona yakın sıfır emisyonlu araç olduğunu kaydetti.


Elektrikli A Serisi’nde sekiz saatlik şarj süresini üç saate indiren ve akıllı şarj sistemleri oluşturan Mercedes, charge communication sistemiyle aracın şarj durumunun uzaktan kontrol edilmesini de sağlıyor. Alternatif enerji kaynaklarından güneş enerjisinin şimdilik istenilen seviyede olmadığını ve her coğrafi bölgeye uygun olmadığını açıklayan Mercedes yöneticileri, Mercedes-Benz ve Evonik işbirliğiyle kurulan Deutsche Accumotive markasıyla üretilecek pillerin gelecek yıldan itibaren sektörü yönlendireceğini ve otobüsten kamyona tüm araçlara uygun pillerin üretileceğini bildirdi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: