BMW’nin “i” alt markasının iki yeni modeli

BMW’nin “i” alt markasının iki yeni modeli

30 Temmuz 2011 1 Yazar: ElektrikliOto

BMW, i adındaki bu yeni alt markayı kısa sure sonra Frankfurt Otomobil Fuarı’nda halka açıklamayı planlıyor.

Fuarda konsept görünümünde, serinin ilk iki modeli tanıtılacak.

Seri öncelikli olarak kısa menzilli şehir kullanımı için düşünülmüş kompakt dört koltuklu BMW i3’ten ve ilk olarak EfficientDynamics konsept otomobilde ipuçları verilen, sportif iki artı iki oturma düzenine sahip BMW i8 performans otomobilinden oluşacak.
Haberin devamı ↓reklam

BMW i3 ve i8

Daha sonraki i modelleri de (Chevrolet Volt’a rakip olacak, BMW i5 adı verilmesi beklenen bir model de dâhil) tasarım aşamasında, ama BMW şu an için teknik açıdan gelişmiş i3 ve i8’i geliştirerek, planlanan 2013 satış tarihine yetiştirmeye odaklanıyor.

BMW yeni alternatif tahrikli modellerini geliştirmek için bir platform sunmanın yanı sıra, yeni i markasını kişisel hareketlilik ve otomobil paylaşımına dayalı faaliyetler ağının temeli olarak kullanıyor.

Bu ağ, konum tabanlı bir bilgi portalı ve Alman otomobil kiralama devi Sixt ile kurulacak, i3 ve i8’lerin üzerinden kiraya verileceği bir ortak teşebbüsü de içerecek.

BMW i3

Şehir otomobili BMW i3 170 bg ve 250 Nm tork üreten elektrikli bir tahrik sistemine sahip. Aracın 0-100 km/s hızlanma süresi 8 saniyeden az. 1250 kg ağırlığındaki i3’ün menzili ortalama 150 km. Hızlı şarj ile aracın yüzde 80 batarya kapasitesine ulaşması 1 saat sürüyor.

Spor otomobil BMW i8, hibrit bir güç kaynağına sahip. Aracın yakıt tüketimi 3 litre/100 km. Sadece elektrik tüketerek 35 km yol alan otomobil benzinli motorunun yardımı olduğunda 260 km menzile sahip oluyor.

i8’de arka tekerlekleri döndüren 3 silindirli benzinli motor 1.5 litre hacminde turbo beslemeli, 220 bg ve 300 Nm tork üretiyor. Ön tekerlekleri döndüren elektrikli motor ise 130 bg ve 250 Nm tork üretiyor. Aracın toplam gücü 350 bg.

BMW i8

Her aksında tahrik sistemi bulunan i8, dört çekiş özelliğine de sahip. 0-100 km/s hızlanması 5 saniyenin altında olan aracın azami hızı elektronik olarak 250 km/s ile sınırlanmış.

kaynak : http://www.ntvmsnbc.com/id/25236804/

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: