BMW hibrit araç yelpazesini genişletiyor

BMW hibrit araç yelpazesini genişletiyor

23 Kasım 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Sürüş dinamiklerinden ödün vermeden yakıt tasarrufunu arttırmaya yönelik yeni stratejisinin bir parçası olarak BMW, bu ayın ilerleyen günlerinde Tokyo Otomobil Fuarı’nda ActiveHybrid 5 adında bir 5 Serisi hibrit sedan sergileyecek.

Bu BMW ürün yelpazesindeki üçüncü benzinli-elektrik hibrit model olacak.

Otomobil gücünü çift turbo beslemeli sıralı altı silindirli bir motordan ve bir de elektrikli motordan alıyor. 340 bg ve 450 Nm kombine güce sahip motorlar sekiz vitesli otomatik bir şanzımana bağlı.

BMW otomobilin elektrikli modda 60 km/s’ye kadar çıkabildiğini söylüyor.

55 beygir gücündeki elektrikli motor bagajda bulunan lityum-iyon bir bataryayla besleniyor.

BMW ActiveHybrid 5 bir güç arttırma fonksiyonu ile de donatılacak. Bu fonksiyon daha iyi hızlanma sağlayacak ve otomobilin içten yanmalı motoru kapatarak, 160 km/s’ye kadar olan hızlarda, sabit hızda gidebilmesine imkan tanıyacak.

Otomobil aynı zamanda navigasyon sistemiyle beraber çalışarak, aracın güç kaynaklarını yaklaşan yol koşullarına hazırlayan zeki bir enerji yönetimi sistemiyle donatılmış.

Aracın 0-100 km/s hızlanması 5,9 saniye. Yakıt sarfiyatı ise ortalama 6,4 l/100 km.

BMW ayrıca 7 Serisi sedanın ve X6 SUV’un da benzinli-elektrikli hibrit versiyonlarını satıyor.

BMW gelecek yılın sonlarında, yeni nesil 3 Serisi’nin lansmanından sonra, dördüncü bir hibridi de satışa sunacak. Yeniden tasarlanmış 3 Serisi sedan Şubat ayında görücüye çıkıyor.

ActiveHybrid 3, 5 Serisi ile aynı benzinli-elektrikli güç kaynağını kullanacak.

BMW 2013’te i alt markasını piyasaya sürerek ürün yelpazesine elektrikli otomobilleri de eklemiş olacak.

Alt markanın ilk üyesi dört kişilik arka tekerlekten itişli i3 olacak. Bu otomobili 2014’te, 2+2 kişilik i8 coupe izleyecek.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: