Boyner ‘elektrikli oto’ işinde ticariye yükleniyor

Boyner ‘elektrikli oto’ işinde ticariye yükleniyor

12 Mayıs 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

BD Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Osman Boyner, elektrikli hafif ticari yelpazesini satışa sunarken, bu kategoride belediye otobüsü, taksi ve e6 binek modelini getirmeye hazırlanıyor

Elektrikli araçlara yönelik olarak ÖTV’de yapılan indirim, bu tip araçların Türkiye’de piyasaya sunulması sürecini hızlandırdı. Nitekim Renault’nun elektrikli Fluence modelini Türkiye’de tanıtmasının ardından, elektrikli Fisker’ın ve Çinli BYD firmasının distribütörü olan BD Otomotiv de, dönüşümlerini İtalya’da gerçekleştirdiği hafif ticari araçlarını satışa sundu. BD Otomotiv, bu yıl içinde elektrikli belediye otobüsü ve BYD’nin elektrikli binek otomobillerini de getirmeye hazırlanırken, lüks elektrikli Fisker Karma’ları da ilk sahiplerine teslim etmeye başlayacak.

Dolmuşçulara elektrikli araç
BD Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Osman F. Boyner, İtalya’da ortağı olduğu mühendislik firmasında dönüşümleri gerçekleştirilen elektrikli hafif ticari araçların, özellikle lojistik firmaları tarafından büyük ilgi gördüğünü, ilk teslimatların gelecek ay başlayacağını söyledi.
Halen Fiat Fiorino, Renault Kangoo, Fiat Scudo, Renault Trafic ve Fiat Ducato modellirinin elektrikli versiyonlarının satışa sunduklarını belirten Boyner, bu araçları yıl sonuna doğru Türkiye’de de üretmeye başlayacaklarını, bir yandan tesis için fizibilite çalışmaları yaparken diğer yandan da burada görev alacak personelin eğitimlerinin devam ettiğini söyledi.
Sattıkları araçların fiyatının, aylık yakıt giderleri de hesaba katıldığında lojistik firmalarının halen kullandığı konvansiyonel araçların bir miktar üzerinde yer aldığını ifade eden Boyner, “Bununla birlikte pili biz kiralıyoruz. Ayrıca özellikle filo alımı gerçekleştiren firmalara şarj ünitesini biz kuruyoruz. Hatta kullandıkları elektriği bile biz veriyoruz” dedi.

Belediye otobüsü geliyor
Söz konusu ticari araçların koltuklu versiyonlarını da satışa sunacaklarını, bunun için özellikle dolmuşçularla görüşmeler yaptıklarını da belirten Boyner, “Dolmuşçularla da görüşüyoruz. Sonuçta araçlarını kullandıkları mesafe ve bekleme süreleri, elektrikli araç kullanabilmeleri için çok uygun” diye konuştu.
BYD’nin ürettiği ve halen Çin’deki bazı belediyelerde kullanılmakta olan elektrikli belediye otobüslerini de Türkiye’ye getireceklerine değinen Osman F. Boyner, “K9 modeli otobüsün test için bir örneğini, eylül ayı başında Türkiye’ye getireceğiz. İstanbul Belediyesi ile görüşmelerimiz var. Bu otobüsleri satışa sunmaya da başlayacağız” diye konuştu.
K9’un ilgi göreceğini düşündüklerini belirten Boyner, “Sonuçta bu otobüsün menzili 250 km. Türkiye testlerini de yapacağız elbette. İstanbul Belediyesi’nin elektrikli otobüslerle ilgili çalışmaları olduğunu biliyoruz. Kendileriyle görüşmelerimiz de oldu. Hatta belediyenin elindeki otobüslerin dönüştürülmesi konusu da gündeme geldi” dedi.
Boyner, son olarak BYD’nin ürettiği ve Çin’de de taksi filolarında tercin gören e6 modelini getirmek istediklerini, tek şarjla 300 km yol yapabilen bu araçların özellikle İstanbul’daki taksi sürücüleri tarafından ilgi görebileceğini sözlerine ekledi.

Karma’nın ‘jeneratörü’ sorun oldu
Elektrikli lüks otomobil üreticisi Fisker’ın Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan, Romanya ve Bulgaristan distribütörü olan BD Otomotiv, markanın ilk modeli Karma’yı mayıs ayından itibaren Türkiye’ye gelmeye başlıyor.
Fisker Karma’nın Avrupa teslimatlarının da başladığını belirten BD Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Osman F. Boyner, tamamen elektrikli olan bu aracın menzilini uzatmaya yarayan ve sadece “jeneratör” görevi gören “menzil artırıcı” (Range Extender) benzinli motorunun, vergilendirme açısından karışıklık yarattığını söyledi. Elektrikli otomobillerden motor güçlerine göre yüzde 3 ile 15 arasında değişen oranlarda ÖTV alınmasına ilişkin düzenlemeden Karma’nın da yararlanabileceği görüşünde olduklarını, aracın sadece elektrik motorundan güç aldığını vurgulayan Boyner, ancak yine de bunun için bir tebliğ çıkartılmasının söz konusu olabileceğine işaret etti.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: