Bu yılki Paris Otomobil Fuarı elektrikli otomobil çağının başlangıcının simgesi olacak.

Bu yılki Paris Otomobil Fuarı elektrikli otomobil çağının başlangıcının simgesi olacak.

28 Eylül 2010 0 Yazar: ElektrikliOto

Otomobil üreticileri geniş bir kitleye hitap edecek elektrikli araçlarını tanıtacak.

ntvmsnbc
Güncelleme: 16:33 TSİ 27 Eylül. 2010 Pazartesi

Tanıtılacak birçok elektrikli otomobil arasında Mini ve Smart’ın elektrikli scooter konseptleri de bulunacak.

Elektrikli, hibrit ve emisyonu azaltılmış araçlar dışında, Ford yeni Ford Focus’un yüksek performanslı bir versiyonunu görücüye çıkaracak, Mercedes-Benz ve Audi ise yüksek kaliteli coupe tarzı dört kapılı sedanları içeren, son derece kârlı, niş segmentteki otomobillerini tanıtacaklar.

Paris’te 30 Eylül ve 1 Ekim’deki basın günlerinde dünyaya tanıtılacak bazı üretim ve konsept modelleri şöyle:

AUDI

Audi yeni R4 küçük spor otomobilinin ön izlemesi olabilecek bir elektrikli araç konseptini tanıtacak. R4 eğer yapılırsa Porsche Boxster’e rakip ve Audi’nin R8 süper otomobiline de küçük kardeş olacak. Bu konsept bu seneki Detroit Otomobil Fuarı’nda görülmüş e-tron coupe’un üstü açılabilir bir versiyonu olacak. Audi ayrıca A7’nin üretim versiyonunu da sergileyecek. A6 ile A8 arasında yer alan bu coupe tarzındaki dört kapılı sedan, Kasım ayında Avrupa galerilerine gelecek ve Almanya fiyatı 51.650 Avro’dan başlayacak.

BENTLEY

Zengin müşteriler daha çevre dostu otomobiller ister oldular; Bentley de yeni Continental GT coupe’a daha verimli bir motor ve güç aktarım mekanizması ekleyerek bu trende uyuyor. Otomobil Audi ile ortaklaşa geliştirilmiş 4 litrelik V8 motora sahip olacak. Bu motor karbon dioksit emisyonlarını mevcut 6 litrelik, 12 silindirli motora göre yüzde 40 azaltıyor. Bu arada altı litrelik motorun da gücü arttırılacak. Yeni GT coupe’un satışları Paris’te tanıtılmasından kısa süre sonra başlayacak. Önümüzdeki iki yıl içinde Diğer Continental’lerin de güncellenmiş versiyonları çıkacak. Flying Spur’ün 2012’de, üstü açılır GTC’nin 2013’te çıkması bekleniyor.

BMW

BMW yeni X3 crossover’ını ve yeni 6 Serisi coupe’a ait bir konsept otomobili tanıtacak.

İkinci nesil X3, mevcut modele göre daha büyük ve daha hafif. Ayrıca daha büyük boyutuyla X1 ile X5 arasında daha uygun bir konuma gelmiş. Magna Steyr tarafından Avusturya’da üretilen mevcut X3’ün aksine, yeni model BMW’nin Güney Carolina eyaletinin Spartanburg şehrindeki ABD fabrikasında üretilecek. X3 Avrupa’da Kasım ayında piyasaya çıkacak. Almanya fiyatları 39.100 Avro’dan başlayacak.

2003’te önce coupe, bir yıl sonra üstü açılır olarak piyasaya sürülmüş mevcut otomobile göre, yeni 6 Serisi daha ince bir stile sahip olacak. Modelin en yeni nesli markanın daha önce 7 ve 5 Serisi sedanlarda ortaya koyduğu pürüzsüz tasarımı içerecek.

CHEVROLET

Chevrolet, Paris’te, mini van Orlando ve kompakt hatchback Cruze konseptiyle bir Avrupa atılımı başlatacak. Bu araçların her ikisi de neredeyse tamamen Avrupalı müşterilere hitap ediyor. Şirket ayrıca Aveo hatchback’in yeniden tasarlanmış bir versiyonunu da tanıtacak.

Orlando, markanın Avrupa’daki ilk mini vanı olacak ve Volkswagen Sharan ve Ford Galaxy gibi modellerle rekabet edecek. Chevrolet potansiyel genç müşterilerin gönlünü çelmek amacıyla yeni Aveo alt kompakt otomobiline sportif bir görünüm kazandırmış. Beş kapılı hatchback mevcut modele göre daha uzun ve daha geniş ve bu sene Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtılmış Aveo RS gösteri otomobilinin sportif tasarımının büyük bölümünü bünyesinde barındırıyor.

FERRARI

Ferrari California modeline durdurma-çalıştırma ve başka yakıt tasarrufu teknolojileri ekleyerek CO2 emisyonlarını toplamda yüzde 10, şehir sürüşünde yüzde 20 azaltacak. Süper otomobile ayrıca yakıt tüketimini azaltmak için, motor soğutmasındaki sürtünmeyi azaltan fırçasız fanlar, mekanik enerji kullanımından tasarruf eden revize edilmiş klima sistemi ve elektrik kullanımını azaltan revize edilmiş yakıt pompaları ve vites kutusu kumandaları entegre edilmiş. Şirket Pininfarina’nın 80. yıldönümü şerefine 599 modelinin üstü açık bir versiyonunu da tanıtacak.

FORD

Paris’te yeni Ford Focus’un yüksek performanslı bir konsepti tanıtılacak. Bu konsept Focus ST adıyla, 250 bg üreten dört silindirli turbo beslemeli bir motorla üretime girecek. Konsept Ford’un Paris fuarı standında sergilenen, şirketin yeni küresel C platformunu temel alan, altı otomobilden biri olacak. Bu platforma sahip diğer otomobiller, üçü de bu seneki otomobil fuarlarında daha önce gösterilmiş olan, yeni Focus hatchback, steyşın ve sedan, beş kişilik C-Max ve yedi kişilik Grand C-Max olacak. Mini vanlar Paris fuarından kısa süre sonra satışa sunulacak.

HONDA

Honda Paris’te görücüye çıkacak Jazz alt kompakt hibridin o segmentte dünyanın ilk hibrit-elektrikli otomobili olacağını söylüyor. Bu hibrit otomobil, 1.3 litrelik benzinli-elektrikli bir motora ve bir de elektrik motoruna sahip, yani Insight hibrit kompakt otomobille aynı. Hibrit Jazz, Insight’a göre daha yüksek olmasına rağmen onunla karşılaştırılabilen yakıt tüketimine ve CO2 seviyelerine sahip. Hibrit Jazz’ı mevcut Jazz’dan farklılaştırmak için revize edilmiş ön farlar, yeni bir ızgara, yeniden tasarlanmış tamponlar ve krom aksesuarlar gibi özellikler de eklenmiş. Jazz Avrupa’da gelecek yılın başlarında satışa sunulacak.

HYUNDAI

Hyundai’nin fuardaki yıldızları arasında ix20 mini van, Genesis Coupe ve bir dizel-hibrit SUV var.

Hyundai, ix20’nin dinamik sportif bir profile sahip olduğunu ve o segmentte tipik olarak rastlanan kutu görünümlü modellere göre çarpıcı derecede farklı göründüğünü söylüyor.

Matrix’in yerine geçen ix20, Opel Meriva ve Renault Modus gibi modellerle rekabet edecek. ix20 Ocak ayında satışı başlayan Kia Venga’nın kardeş modeli. Araç fuardan kısa süre sonra satışa sunulacak.

Genesis Coupe Avrupa’da 2010 sonlarında 303 beygir gücünde, 3.8 litrelik V6 veya 210 beygir gücünde, 2 litrelik motor seçenekleriyle satışa sunulacak.

Hyundai aynı zamanda Genesis sedanını ve Equus amiral gemisini de gösterecek. Şirket bu araçları Avrupa’da satıp satmayacağına fuarda onlara verilecek tepkiye göre karar vereceğini söylüyor.

Bir dizel-hibrit ix35 SUV konsepti ve ayrıca i10 mini otomobilin yeni, 1 litrelik motor içeren yeniden tasarlanmış bir versiyonu da tanıtılacak.

JAGUAR

Yaklaşık XK boyutundaki, yeni bir coupe konsepti Jaguar için yeni bir stil yönünün ön izlemesini sunacak. Fuar öncesi haberlere göre kilit özelliklerden biri yeni dikdörtgen ızgara. Bu konsept, Jaguar’ın hibrit teknolojisini de ortaya koyacak.

JEEP

Grand Cherokee Avrupa’da ilk kez Paris’te tanıtılacak. Jeep ayrıca VM Motori yapımı 200 beygir gücünde, 2.8 litrelik bir dizel motor, durdurma-çalıştırma teknolojisi daha kaliteli bir kabine sahip Wrangler da sergileyecek. Compass ve Patriot crossover’lar yeni bir dizel motora kavuşuyor. Bu 163 beygir gücündeki 2.2 litrelik Mercedes-Benz yapımı motor, Volkswagen yapımı 140 beygir gücündeki 2 litrelik motorun yerine geçecek.

KIA

Kia üç kişilik bir elektrikli şehir otomobili için Pop konseptini tanıtacak. Kia, Pop’un “yenilikçi tasarımı, şık ve çarpıcı stili, şehir otomobili segmentine getirmeyi amaçladığını” söylüyor. Otomobil dört kişilik Toyota iQ şehir otomobiliyle aynı uzunlukta, iki kişilik Smart ForTwo’dan ise biraz daha uzun.

Büyük sedan Magentis’in, TF kod adlı halefi de tanıtılacak. TF Güney Kore’de K5, ABD’de de Optima ismiyle satılmaya başladı bile. Otomobil Avrupa’da 2011’in ortalarında piyasaya sürülecek ve 200 bg, 2 litre veya 274 bg, 2.4 litre doğrudan enjeksiyonlu benzinli motor ve bir de dizel motor seçeneğine sahip olacak. Benzinli-elektrikli hibrit bir versiyonun da çıkması ihtimali var.

LAMBORGHINI

Lamborghini V-12 Murcielago’nun yerine geçecek modelin tasarımına dair ipuçları verecek bir konsept tanıtacak. Bu konseptte ağırlığı azaltmak için ABD’li uçak üreticisi Boeing ile beraber çalışılmış ve bol miktarda karbon fiber kullanılmış. Şirket daha iyi bir güç-ağırlık oranı için, hafif yapım malzemeleri kullanılmasının süper otomobillerin geleceği olduğunu söylüyor.

LAND ROVER

Range Rover Evoque Land Rover’ın en küçük aracı ve ilk ön tekerlekten çekişli modeli olacak. Bu iki kapılı SUV başlangıç noktası olarak Land Rover’ın Freelander platformunu kullanıyor, ama önemli ölçüde yeniden tasarlanmış. Evoque ve Freelander platform bileşenlerinin yüzde 30’undan azını paylaşıyor.

Evoque Avrupa’da gelecek yaz ortalarında, satışa sunulduğu zaman iki ve dört tekerlekten çekişli versiyonlara sahip olacak. Evoque’un bir hibrit versiyonunun da çıkarılması bekleniyor, ama bunun ne zaman olacağı belli değil.

RENAULT

Fransız şirketi Renault, elektrikli araçları geniş bir kitlenin erişebileceği fiyata satan, ilk büyük otomobil yapımcısı olma hedefinin bir parçası olarak, 2011’in ortalarında satışa sunulacak elektrikli araçları tanıtacak. Renault altı sene içinde yıllık 200.000 adet satışa ulaşmayı bekliyor.

SMART

Smart ForTwo’nun ve yakında çıkacak ForFour’un yanında ForOne adıyla markanın ürün yelpazesine eklenmesi ihtimali olan, elektrikli bir scooter konsepti sergileyecek. Smart’ın ana şirketi Daimler, giderek mikro otomobil bölümünü çevre dostu bir marka olarak konumlandırmaya başladı ve scooter bu yeni odaklanmanın bir parçası olabilir. Gelecekte üretime geçmesi ihtimali olan bir konsept olarak tanımlanan scooter, lityum iyon batarya kullanıyor ve tek şarjla 100 kilometreye kadar yol alabiliyor. Smart’ın Paris standında ayrıca, ForTwo’nun, hafifçe rötuşlanmış bir versiyonu da sergilenecek. 2012’de yenilenmiş ForFour piyasaya sürülünceye kadar, ForTwo şirketin tek modeli olarak kalacak.

SUZUKI

Suzuki yeni Swift’in, mevcut modele göre daha iyi yakıt tüketimine, önemli ölçüde düşük emisyonlara, daha iyi güvenliğe ve sürüş performansına sahip olduğunu söylüyor. Otomobilin üç ve beş kapılı versiyonları Paris’teki tanıtımından kısa süre sonra Avrupa’da satışa sunulacak.

TOYOTA

Toyota, Verso-S’nin gelecek yıl başlarında satışa sunulduğu zaman, Avrupa’da satılan en kısa mini van olacağını söylüyor. Toyota’ya göre bu mini van, kabin yerini maksimuma çıkaran esnek bir iç tasarım barındırıyor. Otomobil yapımcısı Paris’te hibrit teknolojiyi de vurgulayacak. Şirketin, kompakt otomobil segmenti için ilk tam hibridi olan FT-CH konsepti, Avrupa’da ilk defa tanıtılacak ve Toyota’nın fuardaki standını, İngiltere’de yapılmış Auris hibrit hatchback ve prizden şarj olan Prius elektrikli otomobil ile paylaşacak.

VOLKSWAGEN

Volkswagen’in yeni Passat modeli Paris’te görücüye çıkacak. Yeni Passat, dışında yapılan kapsamlı değişiklikler sayesinde, daha pürüzsüz ve daha zarif bir görünüme kavuşmuş. Passat, VW’nin daha önce Golf ve Polo’da da kullanılan, yeni yüz tasarımına sahip. Aracın iç kısmındaki tarz da değiştirilmiş, ama mevcut modeldeki motorların ve aktarma organlarının büyük bölümü yeni modelde de kullanılacak.

VOLVO

Volvo, BMW 3 Serisi Touring, Audi A4 Avant ve Mercedes-Benz’in C Sınıfı steyşını ile Avrupa’da rekabet etmek için, V60 steyşın modelini kullanacak.

Volvo, V60’ın coupe benzeri bir tavan hattı, eğimli arka camı ve yüksek omuz profilini içeren sportif görünümüyle, potansiyel müşterilerin aklını çeleceğini ümit ediyor.

İsveçli marka yılda 50.000 adet V60 satacağını ve bunun yüzde 90’ının Avrupa’da gerçekleşeceğini tahmin ediyor. Araç Avrupa’da Kasım ayında piyasaya sunulacak.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: