Çin’in elektrikli otomobili “E50”

15 Nisan 2013 0 Yazar: ElektrikliOto

Tek şarjla 180 kilometre giden araç 100 kilometre hıza 15 saniyede ulaşıyor.

Çin’in ticari satışa sunulan tamamen elektrikle çalışan binek otomobili “Rongwei E50”, akaryakıt kullanan rakipleriyle yarışacak ölçüde konforu ve süratiyle yeni nesil otomobillerin ilklerinden.

Ülkede üç senelik Ar-Ge çalışmasının ürünü olan ve ilk seri üretimi yapılan araç, Şanghay Otomobil Fuarında da sergilenerek uluslararası tanıtımı yapılacak.

Merkezi Şanghay’da bulunan SAIC Motor Corporation Şirketi’ne ait Rongwei markasının ülkede 230 bin 900 yüenden ticari satışına geçen yılın kasım ayında başladığı E50, Çin’de yeni nesil enerjili otomobil olarak yollarda boy göstermeye başlıyor.

E50’de 16 kilovat/saatlik lityum demir fosfat alaşımlı batarya ve 47/28 kilovatlık sabit mıknatıslı senkron tahrik motoru bulunuyor. Saatte 130 kilometre hıza ulaşabilen otomobil, tek şarjla saatte 60 kilometre sabit hızla gittiğinde 180 kilometre yol katedebiliyor.

100 kilometre hıza 15 saniyede ulaşabilen elektrikli otomobil, hızlı ve yavaş olmak üzere iki yolla şarj edilirken, sıfır emisyon hacmine sahip.

1 ton 80 kilogram olan tek kapılı ve beş kişilik araçta küçük de bir bagaj bulunuyor. E50’nin 220 voltluk prizle 6 saatte dolan bataryası, hızlı şarj seçeneği ile yarım saatte yüzde 80 oranında doldurulabiliyor.

Hidrolik direksiyon, üç boyutlu gösterge, otomatik vites, “Smart Hold” hidrolik el freni, hava yastığı ve ABS fren sistemi gibi modern otomobillerde bulunabilecek birçok özelliği de bünyesinde barındıran elektrikli “şehir tilkisi” E50, Çin’in ilk piyasaya sürülen tamamen elektrikle çalışan binek otomobili olma özelliğini taşıyor.

Sürüş anındaki sessizliği ve akaryakıtlı otomobillerle boy ölçüşebilir şehir içi süratiyle araç, çevre dostu olduğu kadar kullanıcı dostu.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: