.com’un yeni kardeşleri!

.com’un yeni kardeşleri!

26 Kasım 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

.com ve .net gibi alışılmış alan adı uzantılarından sonra, bu alan adlarına da alışmamız gerekecek!

İnternet alan adı uzantılarından sorumlu kuruluş ICANN, yakın zamanda yeni alternatif uzantıları web dünyasına kazandırmaya hazırlanıyor.

ICANN geçtiğimiz yıl halihazırdaki web adresleri için şirketlerden gelecek önerileri değerlendireceğini belirtmişti. Bunun üzerine dev isimler, istedikleri alan adlarına sahip olmak için kuruluşun kapısını bir bir aşındırmaya başladı.

1.900’den fazla başvuru alan ICANN, kullanıma sunmayı düşündüğü bir dizi alan uzantısını 2013 Mayıs ayında duyuracak. Bunların arasında öne çıkan uzantılar arasında, özellikle teknoloji devlerinin elde etmek için sıraya girdiği .app, .shop, .book ve .search bulunuyor.

Bu devler arasında Google .search ve .cloud’u isterken, Amazon ise .app, .book ve .movie uzantıları üstünde duruyor.

Ancak bu uzantıların kullanıma sunulması için öncelikle Devlet Danışma Komitesi’nin (GAC) onayı gerekecek. ICANN başkan yardımcısı Bruce Tonkin, elliden fazla ülkeyi temsil eden GAC’nin şu sıralar tehlikeli olabilecek bazı uzantıları incelediğini belirtti.

BBC’ye konuşan Tonkin, “Komite, özellikle dini açıdan sorun teşkil edebilecek uzantıların üstünde duruyor. Şimdiye dek .islam, .church ve .bible için birçok başvuru yapılmış durumda.” dedi. teknoloji

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: