Dört yılda 70 milyar dolar harcayıp liderliğe oynayacak

Dört yılda 70 milyar dolar harcayıp liderliğe oynayacak

21 Kasım 2010 0 Yazar: ElektrikliOto

Alman otomobil devi Volkswagen 2011-2015 dönemini kapsayan 4 yılda 51.6 milyar euro’luk (70.7 milyar dolar) yatırım yapacağını açıkladı

Şirketin yaptığı açıklamaya göre, bu dev yatımı bütçesi yeni model geliştirme ile Araştırma – Geliştirme (Ar-Ge) tarafına aktarılacak ve böylece Alman üretici 2018 yılında dünyanın 1 numarası olma hedefini yakalacak.
Şirket ayrıca 10.6 milyar euro tutarında bir başka bütçe dilimini de Çin pazarındaki yatırımları için devreye sokacak. Burada da yeni model geliştirme ve mevcut operasyonları büyütme tarafına odaklanılacak.
Şirketin kendi kaynaklarından yapılacağı açıklanan bu dev yatırım bütçesinin hibrid otomobil ve elektrikli araç işinde Volkswagen’in elini güçlendirmesi bekleniyor. Japon Toyota ile dünya liginde liderlik yarışına giren Alman firma, Japon üreticinin her iki kategoriye yüklenmesine yanıt vermeye çalışıyor. Volkswagen geçen yıl yaptığı açıklamada 2010-2012 yılları arasında 25.8 billion euro tutarında yatırım yapacağını duyurmuştu. Global krizden etkilenen devler arasında yer alan Volkswagen Çin pazarının hızlı yükselişiyle mali durumunu rahatlatmıştı. Alman otomobil grupu ayrıca 9 farklı markanın daha sahibi ve Porsche’yi de grup içine alma aşamasında.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: