Dünyanın hidrojenle çalışan ilk seri üretim yakıt hücreli otomobili

Dünyanın hidrojenle çalışan ilk seri üretim yakıt hücreli otomobili

04 Ağustos 2013 1 Yazar: ElektrikliOto

Dünyanın hidrojenle çalışan ilk seri üretim yakıt hücreli otomobili Hyundai ix35 Fuel Cell, Danimarka ve İsveç’in ardından İngiltere’de de trafiğe çıktı.

Hyundai Assan’dan yapılan açıklamaya göre, dünyanın hidrojenle çalışan ilk seri üretim yakıt hücreli otomobili Hyundai ix35 Fuel Cell, İngiltere’de de yollara çıktı. Londra Hidrojen Ağı Genişletme (LHNE) projesi kapsamında kullanılacak beş adet Hyundai ix35 Fuel Cell’in, yeni nesil teknolojisi ve çevreye duyarlı yapısıyla projenin en önemli oyuncularından biri olacağı belirtiliyor. Hyundai ix35 Fuel Cell’in, tamamen hidrojen ile dolu deposuyla 594 kilometre durmaksızın gidebildiği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

” LHNE Projesi’nin en büyük araç destekçisi ve tedarikçisi olan Hyundai, Londra ile Güney Doğu İngiltere’de hidrojen ulaşım ağını kuracak olan alt yapı ve işletme konusundaki uzman şirketlerin oluşturduğu konsorsiyumun bir parçası olacak. Teknoloji Strateji Kurulu ve İngiliz hükümeti tarafından da desteklenen proje sayesinde, günlük hayatta hidrojen yakıtlı araçların yaygınlaştırılmasıyla çevreye karşı üst düzey koruma sağlanmış olacak. Ülke genelindeki dolum istasyonlarının sayısının artması ve yaygınlaşması için çalışmaların son hızla sürdüğü İngiltere’de özellikle filo-kiralama şirketlerinin ve bireysel kullanıcıların bu beş adet Hyundai ix35 Fuel Cell’leri kiralayarak kullanması hedefleniyor. ”

HİDROJENLİ OTOMOBİL NASIL ÇALIŞIR?

Gelişmiş teknolojiyle üretilen ix35 Fuel Cell, sadece hidrojen ile çalışıyor. Yakıt hücreleri bu hidrojeni elektriğe dönüştürerek aracın hareket etmesini sağlıyor. Bu işlem sonucunda hidrojen ile oksijenin tepkimeye girmesi nedeniyle sadece su açığa çıkarak çevreye hiç zarar verilmiyor. Hyundai ix35 Fuel Cell, aslında sürüş özellikleri ve performans olarak standart ix35 ile aynı, ancak günümüzdeki elektrikli araçlardan daha verimli. Hidrojen dolumu yine yakıt dolumu gibi birkaç dakika süren ix35 Fuel Cell, 0’dan 100 km/s hıza 12,5 saniyede ulaşıyor, maksimum 160 km/s hıza çıkabiliyor ve arada başka bir doluma gerek duyulmaksızın 594 km yol yapabiliyor.

2015’TE DÜNYAYA YAYILMIŞ OLACAK

Hyundai’nin dünyadaki en büyük entegre otomotiv üretim tesisi unvanına sahip Ulsan Fabrikası’nda ocak ayında üretimine başladığı ix35 Fuel Cell’lerden 2015 yılına kadar toplam 1.000 adedin bantlardan inmiş olacağı belirtilen açıklamada, “İlk olarak Danimarka ve İsveç belediyelerine teslim edilen araçların ardından bu 5 araç İngiltere’de yollara çıkmış olacak. 2015’e kadar üretilen diğer ix35 Fuel Cell’ler ise ağırlığı Avrupa’da olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde kullanılmış olacak” denildi.

‘ELEKTRİKLİ ARAÇLAR GEÇİCİ’

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Londra Belediye Başkan Yardımcısı ve Londra Hidrojen Ortaklığı Başkanı Kit Malthouse, Londra’nın, hidrojen ortaklığı ve diğer projelerin geleceği için öncülük yaptığını belirtti. Malthouse, “Elektrikli araçlar büyük bir teknoloji ama faks makinesi gibi sadece geçicidir. Düşük menzil ve sürekli şarj etme zorunluluğu nedeniyle pek tercih edilmiyorlar. Londra’da 1300 şarj noktası olmasına rağmen insanların gece boyunca otomobillerini evlerinin etrafında şarj edecek bir yerleri yok. Hidrojen ise bu noktada çok daha hızlı ve daha pratik bir çözüm” ifadelerini kullandı. AA

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: