EA’lar pazarın en ince dilimini oluşturacak

EA’lar pazarın en ince dilimini oluşturacak

22 Kasım 2010 0 Yazar: ElektrikliOto

Sektör uzmanlarının görüşüne göre önümüzdeki on yıl içinde otomobil pazarında elektrikli araçlar önemli bir paya sahip olamayacak.

Dünya çapında otomobil üreticileri hibrit, prizden şarj olan (menzil arttıran motora sahip) ve tamamen elektrikli otomobiller geliştirmek için ciddi miktarda para harcıyor. Ancak önümüzdeki on yıl içinde sadece elektrik ile çalışan araçların toplam otomobil pazarının çok ufak bir kısmını oluşturması bekleniyor.

Otomobiv sektörü uzmanlarına göre, sadece elektrikli araçlar – yani içten yanmalı motoru olmayan ve sadece dışardan bir kaynaktan şarj olan araçlar – 2020 yılı itibarı ile küresel otomotiv pazarının yüzde beşini oluşturacak.

Nissan-Renault CEO’su Carlos Ghosn bu oranı, daha iddialı, %10 olarak tahmin ediyor. Otomotiv endüstrisinin içinden, Ford yöneticisi Derrick Kuzak bu oranın çok daha düşük olacağını söylüyor.

Haberin devamı v
reklam

Reuters Global Otomotiv Zirvesi’nde, dünya çapında otomobil parçası tedarikçisi BorgWarner’in CEO’su Timothy Manganello ise “İşletme modeli hesaplı olmuyor. Bu adamlar (üreticiler) daha fazla elektrikli otomobil ürettikçe, daha fazla para kaybedecekler” dedi.

Manganello, Menzil arttıran sistemlerle donatılmış araçlar da dahil, sadece elektik ile çalışan otomobillerin 2020 itibarı ile tüm pazarın %2-5’ini oluşturacağını öngörüyor.

Tamamen elektrikli otomobillerin önünde en büyük engel bataryaların fiyatları. Manganello batarya paketlerinin yenilenmesinin 10.000 ila 14.000 dolar arasında maliyeti olacağını söylüyor.

Manganello “hiç bir zaman düşük maliyetli elektrikli otomobil olmayacak” diyor.

Zirevde konuşan Ford yöneticisi Kuzak ise hibrit, prizden şarj olan ve tamamen elektrikli otomobillerin tüm otomotiv pazarının %10 ila 20’sini oluşturacağını düşünüyor. Baratyalı otomobillerin, pastanın o diliminin % 5’ini geçmeyeceğine inanıyor.

Toyota Amerika satış şefi Bob Carter, şirket için hibrit araçların “teknolojinin ana çekirdeği” olacağını söyledi. Carter “tamamen elektrikli araçlar için bir pazar olduğunu görüyoruz” dedi ama maliyet ve kolaylık açısından problemli olduğunu ifade etti.

Elektrikli otomobil Chevrolet Volt’un bataryalarının tedarikçisi, Compact Power CEO’su Prabhakar Patil, 2020 yılında bataryalı araç pazarının %5 olacağını ve bataryaların fiyatlarının on yıl için %2-4 düşeceğini ön görüyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: