Elektrikli araç ‘Tesla 3’ün özellikleri belli oldu

Elektrikli araç ‘Tesla 3’ün özellikleri belli oldu

10 Nisan 2016 0 Yazar: ElektrikliOto

Silikon Vadisi’nin çılgın mucidi Elon Musk’un 35 bin dolar fiyatla 2017 yılı sonunda piyasa süreceğini açıkladığı yeni elektrikli aracı ‘Model 3’ 3 günde 280 bin sipariş aldı. Musk, Antalya’dan Londra’ya bedava gidebilecek bu aracı Amerika’nın dışında Avrupa’da da üreteceğini açıkladı.

Hürriyet’ten Emre Özpeynirci’nin haberine göre, bu sayının hazirana kadar 350 bine ulaşması bekleniyor. Birçok insan aynı Applemağazalarının önünde görmeye alışık olduğumuz gibi Tesla bayilerinin önünde araca sipariş vermek için kuyruklar oluşturdu, geceden sıraya girdi.

Bu kişilere Tesla fanatiği diyebilirsiniz, otomobil meraklısı diyebilirsiniz ama her haldeTürkiye’de kimsenin böyle bir kuyruğa gireceğini düşünmeyiz. Hemen aklımıza ‘Peki bu kadar insanın amacı neydi?’ sorusu geliyor. Çünkü henüz hiç bir detayını görmedikleri elektrikli bir otomobile 1000 dolar depozito ödemek için sıraya girmişlerdi. Hem de bu otomobilin 2017 sonu belki de 2018’de teslim edileceğine bile bile.

Fiyat ön planda

İşin özünde tabi ki fiyatı var. ABD’da açıklanan 35 bin dolarlık baz model fiyatı diğer Tesla modelleri ile kıyaslandığında yarı yarıya bir fiyat. Burda hemen aklımıza ‘Eğer yarı fiyata sahipse, kötü bir otomobil olma ihtimali de var’ düşüncesi gelebilir. Ama Elon Musk bu konuya daha önce atıfta bulunmuş ve ‘Çok Gizli Tesla Motors Ana Planı’nın ne olduğunu tam 10 yıl önce Ağustos 2006’da duyurmuştu. İşte ‘Model 3’ bu planın 3’üncü evresi olarak devam ediyor.

Tesla takipçileri de bunu biliyor ve bugüne kadar karşılarına çıkan diğer Tesla modellerinin kalitesini ve pazar paylarını yakından takip ediyorlar. Rekor hızda araç teslimatları gerçekleştiriyorlar ve yeni ülkelerde yeni şubeler açarak büyüyorlar. Zaten Tesla’nın özellikle otomotivde yazılım gücüyle piyasa değerini kısa sürede 33.7 milyar dolara çıkartması da yenilikçi bu markanın geleceğine duyulan güveni gösteriyor.

Tabi fiyatının dışında segment olarak Audi A4, Mercedes C ve BMW 3 serilerine rakip olacak aracın elektrikli motoruyla en düşük donanım seviseyinde bile 340 km menzile sahip olması, ücretsiz hızlı şarj ve 0-100 km/s hızlanmasını 6 saniyenin altında tamamlaması da ilgili artıran diğer önemli özellikleri.

Musk’la görüşelim

Şimdi Tesla’nın bu modelle ilgili önündeki en önemli sorun üretimi ve pazara sunulması için çok daha ciddi bütçeye ihtiyaç duyması. Elon Musk, Amerika’da talebe yönelik üretim kapasitesini rahatlıkla artırabilir zaten bunu yapacağını da açıkladı. Ama ya Avrupa ve dünyanın geri kalanı. Model 3’ün ilk teslimleri 2017 sonunda ABD’de başlayacak. Sonra, Avrupa, Asya/Avustralya ve sağdan direksiyonlu pazarlar sırası ile devam edecek.

Rakipleri Bolt ve Leaf

Ancak 3 günde 280 bin ön sipariş alınması sonrasında Elon Musk, üretim hızının daha da hızlı artırılması üzerinde çok çalışacaklarını ifade ederek, “Avrupa, Kuzey Amerika ve Uzakdoğu için stratejik olarak uygun yerlerde fabrikalar açabiliriz. Çünkü tek bir merkezden dağıtım yüksek kapasitelerde dünya çapında fazla masraflı olur” diye konuşuyor. Bu doğrultuda uzun dönem Model 3 talebini karşılamak için Avrupa’da da bir fabrika kurulacağı ancak bu fabrikanın Model 3’ün ilk teslimleri başladıktan sonra devreye gireceği söyleniyor. Bu noktada Tesla’nın Avrupa’da üretim üssü olmak için devreye girmeliyiz. Hükümet nezdinde gerekirse Elon Musk’la konuşup, bu modeli üretmek için her türlü teşviği vermeliyiz, yeri tahsis etmeliyiz. Çünkü Tesla, geleceğin otomotiv dünyasının en parlayan markası konumunda. Eğer bu markanın üretim üssü olursak, o zaman dünyada otomotiv sektörüne yön veren bir ülke olabiliriz. O yüzden biz 1990’lı yıllardan kalma platform üzerinde ‘yerli oto’ geliştirmeye harcadığımız enerji yerine bu konuda harekete geçmeliyiz. İşte o zaman Türkiye, gelecekte otomotivde Avrupa’ya yön verebilir.

Antalya’dan Londra’ya ücretsiz gidebilecek

TESLA’nın Model 3 modelinde diğer modellerinde olduğu gibi ‘Supercharge’ edebilme özelliğini standart olarak sunacağı belirtiliyor. Giriş modelinde bile olan 340 km menzil şehir içi için her durumda yeterli olsa da uzun yolun çözümü bu şarj özelliği. Nisan 2016 itibariyle 4 kıtada 610’dan fazla ‘Supercharger’ istasyonu bulunuyor ve bu istasyonlarda Tesla sahipleri 20 dakikada bedavaya 200 kilometrelik şarj edebiliyor. Üstüne üstlük istasyon sayısı Model 3 çıkana kadar iki katına çıkacağı söyleniyor. Tesla’nın planına göre Türkiye’de Antalya’dan çıkıp Londra’ya ya da Madrid’e kadar ücretsiz gidebilinecek.

 

Model 3 özellikleri

* Giriş modeli ABD’de 35.000 dolar.

*En ucuz giriş modeli bile 0-100km/s hızlanmasını 6 saniyeden kısa sürede tamamlayacak.

* RWD (Arkadan itişli) ve AWD (dört çeker) modelleri olacak.

*Giriş modelinde tek şarj ile gerçek dünya kullanımında 340 km gidebilmesi bekleniyor. Üst model için resmi bir açıklama henüz olmasa da dedikodular 500 km üstüne çıkacağını söylüyor.

*Model 3’e 5 yetişkin çok rahat şekilde sığabiliyor.

*Araçta kullanılan alaşım Model S ve Model X‘te olduğu gibi tamamen alüminyum değil. Çelik-alüminyum karışımı.

*Tanıtımdaki prototip araçlarda bulunan jantlar ve siyah mat renk seçeneği üretimde de olacak.

*Model S ve X aksine Model 3 ekranı ortada yatay, dikey değil. Ve hız göstergelerinin olduğu alan boş. Yani araçtaki tek ekran orta ekran. Model 3 tanıtım etkinliğinde görevliler ortada ekran olmayacağını onayladı ve test araçlarında hız vb. bilgiler orta ekran sol üstünde idi. Ancak Elon Musk Twitter’da son halin bu olmadığını, tanıtımın ikinci kısmında her şeyin daha mantıklı olacağını yazdı. Çok büyük bir ihtimalle hız vb bilgiler ön cama yansıtılacak ve HUD8) Model 3’te mevcut olacak.

 

 

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: