Elektrikli Fluence de yeter yerli markaya gerek yok

Elektrikli Fluence de yeter yerli markaya gerek yok

04 Ekim 2010 1 Yazar: ElektrikliOto

İbrahim Aybar, otomobil markası olarak Türkiye’nin yeni bir marka geliştirmesinin gerekli olmadığını belirtti.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, otomobil markası olarak Türkiye’nin yeni bir marka geliştirmesinin gerekli olmadığını belirterek, ‘Türkiye’nin elektrik motorlu Fluence ile yepyeni bir otomobil teknolojisinin kalbi olma fırsatı var’ dedi. Türkiye’nin otomotiv montaj sanayisinde marka oluşturma trenini kaçırmış olabileceğini ifade eden Aybar, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Yani biz bir otomobil markası yaratmak ve geliştirmek noktasında belki şu anda gerideyiz. Gerek de yok belki. Dünyada çok fazla marka var ve dünyanın gelişiminde de bu markaların artık birleşmeye doğru gittiğini görüyoruz.
BU TARİHİ BİR FIRSAT

Ben otomobil markası olarak Türkiye’nin yeni bir marka geliştirmesinin gerekli olduğunu dahi düşünmüyorum ama Türkiye’nin başka bir fırsatı var. İşte elektrikli motorlu Fluence.” Elektrikli motorlu Fluence’nin Türkiye’ye tarihi bir fırsat verdiğini, bunu çok iyi değerlendirmesi gerektiğini söyleyen Aybar, bunu değerlendirmenin temelinde de bu aracı Türkiye’de üretip, dünyaya satmanın yeterli olmayacağını ifade etti. Daha önce de Murat Günak ve Alphan Manas ‘Mia’ adlı ilk yerli otomobili üretmişler ancak seri üretime geçememişlerdi. Mia’yı Başbakan Erdoğan ve birçok devlet bakanı da desteklemişti. Hatta Mia mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenmişti.
Yeni bir marka için çok gerideyiz

Türkiye’nin özellikle otomotiv montaj sanayisinde marka oluşturma trenini kaçırmış olabileceğini ifade eden İbrahim Aybar, bir otomobil markası yaratmak ve geliştirmek noktasında biraz daha geride olunduğunu kaydetti.
Elektrikli otomobil Türkiye için bir şans

Daha önce Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de, elektrikli otomobillere geçişle birlikte, bu teknolojik değişim sırasında Türkiye’nin önemli bir avantaj yakalayabileceğine işaret ederek, Türkiye’nin elektrikli araç üretiminde önemli merkezlerden birisi haline gelebileceğini söylemişti. Ergün, ‘Elektrikli araç dönüşümü sırasında bunu yaparsak, çok daha başarılı olabiliriz. Elektrikli araç üretimi, kendi marka, model ve tasarımını meydana getirmede ve yeni teknolojiyi transfer etme, geliştirmede öncülük yapmada kaçırmayalım bu fırsatı diye çalışmalarımız devam ediyor’ demişti.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: