Elektrikli Fluence ile İstanbul-Ankara 10 TL

Elektrikli Fluence ile İstanbul-Ankara 10 TL

19 Ekim 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, birkaç ay içinde çıkacak olan elektrik motorlu Fluence ile İstanbul’dan Ankara’ya çok düşük bir maliyetle yolculuk yapılabileceğini belirterek, “İstanbul’dan Ankara’ya giderken mola verilerek 30 dakika içinde hızlı şarj edilen otomobil 10 TL’nin daha altında bir maliyetle bu mesafeyi gidecek” dedi.

EKONOMİ SERVİSİ

Anadolu Ajansı’na konuşan Aybar, elektrik motorlu araçların yaygınlaştırılması önemine değindi. Aybar, “Bu nedenle ‘dizel motorlu aynı aracın fiyatına eşdeğer fiyata satacağız’ dedik. İddiamız bu” diye konuştu.
Fluence’ın satış fiyatı İbrahim Aybar’ın verdiği bilgilere göre dizel motorlu bir Fluence otomobolin fiyatına eşdeğer olacak. Renault Fluence’ın 2011 dizel araba fiyatı 47.100 TL’den başlıyor, 53 bin liraya kadar çıkıyor. Aybar ayrıca, “Yılda yaklaşık 10 bin kilometrenin üzerinde mesafe yaptığınızda araçta ciddi bir ekonomi sağlıyorsunuz” dedi.

‘ÖTV’si yalnızca yüzde 3’

İbrahim Aybar’ın elektrikli otomobille ilgili verdiği bilgiler şöyle sıralanıyor: “Tek şarjla 182-185 kilometre gidebiliyor ancak her 160 kilometrede şarj edilmesinde fayda var. Kullanım maliyeti yakıtlı otomobile göre oldukça ekonomik. Satın almada teşvik var. Türkiye’de bu otomobiller için elektrik motoru 85 kilowat güce kadar olanlara ÖTV indirimi yapılarak, yalnızca yüzde 3 ÖTV uygulanıyor. ÖTV’nin yüzde 37 olduğu düşünüldüğündü bu durum önemli bir avantaj sağlıyor.”
– Elektrikli araçtaki piller tam olarak şarj edildiğinde ortalama 160 kilometre yol yapabiliyor. Bu rakam Fluence için 185 kilometreyi bulabiliyor.
– Otoparklara, alışveriş merkezlerine ve önemli bölgelere araçların kolayca şarj edilebileceği aletler konulacak. Çamaşır makinesi ve ütü gibi ev aletlerinin çalıştırılabildiği 16 amperlik topraklı bir priz olduğunda şarj edilebiliyor. Renault ayrıca Ankara, İstanbul, Gaziantep ve Kocaeli Büyükşehir Belediyeleriyle işbirliği anlaşması imzaladı.

Vergisi ‘125 bin euro’ arttı, ‘Ferrari FF’ bekleyen 3’lü geri adım atmadı

Ferrari Avrupa Bölgesi Satış Müdürü Massimo Gallotta, Türkiye’deki ÖTV oranlarının artırılmasına ilişkin olarak, “Bizim için çok yeni bir durum değil. Normal karşıladık” dedi.
Ferrari’nin ilk dört tekerlekten çekişli spor modeli Ferrari FF Türkiye’de görücüye çıktı. FerMas yetkilileri Ferrari FF için 2011 yılı kotalarının 2 adet olduğunu, bunun da dünkü lansman öncesi satıldığını, yeni 1 sipariş daha aldıklarını söyledi.
Ferrari FF’in ÖTV artışından önceki satış fiyatı 502 bin euro’ya işaret ediyordu, artış sonrası bu fiyat 627 bin euro’ya çıktı. Yetkililer ÖTV artışından sonra şu ana kadar siparişlerde herhangi bir iptalin söz konusu olmadığını söyledi. Ferrari FF, 660 HP güç üreten V12 motoru ile 3.7 saniyede 100 kilometre hıza ulaşabiliyor. FerMas bu yıl 23 Ferrari, 25 Maserati satmayı hedefliyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: