Elektrikli oto benzinliden daha mı ucuz?

Elektrikli oto benzinliden daha mı ucuz?

08 Mayıs 2011 0 Yazar: ElektrikliOto
Petrole göre daha temiz olmasına rağmen elektrikli otomobillerin sürücüye toplam maliyeti bugünkü araçlardan farklı olmayacak.

Yapılan tanıtımların aksine tüketicilerin bu yönde bir beklenti içinde olmaması gerekiyor, en azından şimdilik. Belki gelecek 5-10 yıl içinde bu avantaj ortaya çıkabilecek. Giderek artan çevre sorunları açısından elektrik, petrole oranla daha temiz bir yakıt olarak ön plana çıkmaya devam edecek. Zaten Türkiye’de fiyatları ortalama olarak açıklanan iki farklı aracın da minimum ÖTV grubuna dahil olmasına (bataryası kiralama olarak kullanılmasına) rağmen fiyatlar, dizel versiyonlara yakın konumlandırıldı. Elektriğin petrole göre ucuz olmasıyla oluşan avantaj ise elektrikli otomobilde kullanılacak bataryanın aylık kiralama bedeli yüzünden ortadan kalkıyor.

Hafta içinde Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün tarafından açıklanan otomotiv strateji belgesinde bulunan 27 eylem planından 6’sı doğrudan elektrikli ve benzeri çevreci araçları öne çıkarıyor. Hatta belgenin taslağında tüm otomobillere yönelik bir vergi düzenlemesi gündemde iken Maliye Bakanlığı’nın isteği ile belgenin son halinde karbondioksit miktarını düşüren araçları teşvik eden bir vergilendirme sistemi şeklinde değişim yapıldı. Bu yönüyle vergi sisteminin birçok AB ülkesinde olduğu gibi karbondioksit salımına odaklı hale getirilmesi ön plana çıkmış oldu. Ancak belge günyüzüne çıkmadan elektrikli araçların Özel Tüketim Vergisi yüzde 3 ile yüzde 15 arasında belirlendi. Normal otomobillerde yüzde 37’den başlayan ÖTV oranının aksine mevcut elektrikli modellerin pek çoğu bugün yüzde 3 ÖTV ile yola çıkacak. Bu oranlara rağmen elektrikli otomobillerin sürücüler üzerindeki maliyeti düşük olmayacak. AB ülkelerinde ise elektrikli araçlara düşük kullanım maliyeti değil, çevreci oldukları için ilgi duyuluyor.

 

[Haber Analiz – Memduh Taşlıcalı]

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1122825

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: