Elektrikli oto için sıfır ÖTV mümkün

Elektrikli oto için sıfır ÖTV mümkün

07 Şubat 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Hükümet, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tanıtımını yaptığı elektrikli otolara vergi öngören düzenlemeyi Torba Tasarı’ya ekledi.
ÖNDER YILMAZ Ankara
Buna göre, elektrikli otolara motor güçlerine göre yüzde 10 ila yüzde 84 arasında özel tüketim vergisi (ÖTV) uygulanacak. Bakanlar Kurulu bu oranları sıfara kadar indirebilecek.
Tasarının 90. maddesinde verilen önerge ile Türkiye’de üretimine başlanan ve yakın bir tarihte yollarda sık sık rastlanacak olan elektrikli araçlar vergilendirildi. Mevcut ÖTV kanununda taşıtların vergilendirilmesi motor silindir hacimlerine göre yapılırken, elektrikli araçlar için motor silindir hacamları bulunmadığı için en düşük oran olan yüzde 37’lik vergi dilimi uygulanıyordu.
Aralık yüzde 37-84
Önergeyle düzenlenen elektrikli taşıtların vergi oranları şöyle olacak: “85 kW altında motor gücüne sahip araçlar yüzde 37 oranında, 85 ila 120 kW arasındaki motor gücüne sahip araçlar yüzde 60 oranında, 120 kW üstü motor gücüne sahip araçlar ise yüzde 84 oranında vergilendirilecek. Elektrikli motosikletlerde ise, motor gücü 20 kW’yi geçmeyenler yüzde 22 oranında, Motor gücü 20 kW’yi geçenler ise yüzde 37 oranında vergilendirilecek.”

Ticari araçlara yüzde 10
Önergeye göre elektrikli ticari taşıma araçlarına ise kapalı kasa ve 620 kilogram iktisap haddi altında olanlara yüzde 10, diğerlerine ise yüzde 4 oranında ÖTV uygulanacak. Önergenin gerekçesinde yapılan bu düzenlemeler için, “Yapılması öngörülen değişiklikle 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli II sayılı listede yer alan taşıt araçlarından, sadece elektrik motorlu olanların diğerlerinden farklı oranlarda vergilendirilmesine imkan sağlanmaktadır” denildi.
ÖTV kanuna göre, Bakanlar Kurulu elektrikli araçlar için tasarıya konulan vergi oranlarını bir katına kadar artırmaya veya sıfıra kadar indirmeye yetkili olacak.
Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/elektrikli-oto-icin-sifir-otv-mumkun/ekonomi/ekonomidetay/05.02.2011/1348413/default.htm