Elektrikli oto şarja takıldı

Elektrikli oto şarja takıldı

04 Eylül 2010 0 Yazar: ElektrikliOto

Elektrikli araç üretimi 2011’de başlıyor. Elektrikli araç yatırımları teşvik edilecek. Üretimde yerli girdi kullanılacak. Yol testleri için pistler yapılacak

Sanayi Bakanlığı, en önemli ayağını elektrikli araç üretiminin oluşturduğu “Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi”ni tamamladı. Elektrikli araç üretiminin 2011’de başlayacağını vurgulayan Sanayi Bakanı Nihat Ergün, oto servislerine seslendi: “Motorlu araçların elektrikli araçlara dönüşüm sürecinde servislere büyük görev düşecek. Araçların şanzıman sisteminden fren aksamına kadar hizmeti sağlayan firmalar ön plana çıkacak. Servisler hazırlıklı olmalı, personelini eğitmeli.”

ÜRETİM TEŞVİK EDİLECEK
Elektrikli araç üretimini teşvik eden strateji belgesi, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda değerlendirildikten sonra Yüksek Planlama Kurulu’na sunulacak. Sanayi Bakanı Ergün, elektrikli araç üretimine yönelik atılacak adımları SABAH’a anlattı. İşte strateji belgesinde öne çıkan başlıklar:
* Kamuda yerli araç kullanımı özendirilecek. Piyasadaki kalitesiz ürünleri denetleyen piyasa gözetim ve denetim elemanlarına elektrikli araç tahsis edilecek.
* Başta şarj istasyonları olmak üzere elektrikli araç yatırımları ve Ar-Ge çalışmalarına teşvik verilecek. Akaryakıt bayileri, yerel yönetimler ve elektrik dağıtım firmalarının işbirliği yapması sağlanacak.
* Yol testleri için gerekli pistler, tasarım doğrulama ve dayanıklılık, çarpışma test laboratuvarları ve rüzgâr tüneli eksikliğini gidermek için test merkezleri kurulacak.
* Otomotiv alanında yetkinliği olan üniversitelerin laboratuvar altyapısı geliştirilecek.
* Üretimde yerli girdi kullanımını artıracak, yan ve ana sanayi arasında tedarik zinciri güçlendirilecek.
* Yeni tasarım ve modellere ağırlık verilecek, elektrikli araç kullanımı birkaç yıl içinde yaygınlaştırılacak.
* Şark istasyonu yatırım yapan girişimciler teşvik edilecek. Akaryakıt bayileri, yerel yönetimler ve elektrik dağıtım firmalarının işbirliği yapması sağlanacak.
* Motorlu araçların elektrikli araçlara dönüşümü sektörü hareketlendirecek. Araçların fren aksamından şanzıman sistemine kadar değişiklikler olacak. Bu hizmetleri veren servisler ön plana çıkacak.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: