Elektrikli otomobil, kontak çevirmek için altyapıyı bekliyor

Elektrikli otomobil, kontak çevirmek için altyapıyı bekliyor

10 Mart 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Elektrikli oto üreterek dikkat çeken Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, elektrik motorlu Fluence’in nisan ayı sonundan itibaren bireysel ve kurumsal filo müşterilerine teslim edilmeye başlanacağını söyledi.

Aybar, elektrik motorlu araçların altyapı çalışmalarının Türkiye’de geç geliştiğini hatırlatarak, bu otomobili kullananların da, kullandıran kentlerin de altyapıya önem vermeye başlaması gerektiğine dikkat çekti. Elektrikli otolar, Oyak şirketlerinde ve bazı bakanlıklarda kullanılılıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a elektrikli Fluence’in teslimatını yakında gerçekleştireceklerini dile getiren Aybar, Başbakan Erdoğan’ın otomobilinin hazır olduğunu, kendilerinin uygun olduğu bir zaman diliminde teslimatının gerçekleştirileceğini söyledi. Türkiye’de ve dünyada yapılan bütün anketlerin gelecek 10 yıllık sürede, 2020 yılına kadar toplam satışların yüzde 10’unun elektrik motorlu olacağını gösterdiğine değinen Aybar, alternatif enerjilerin bu kadar yaygınlaşacağı bir dönemde öncelik almak gerektiğini vurguladı.

Aybar, Renault’nun geçen yıl grup olarak iyi bir atağa kalktığını, geçen yıl ekstradan yüzde 1,4 pazar payı sağladığını ifade ederek, bu yıl bu çıkışlarını hızlandırarak devam ettirmeyi hedeflediklerini söyledi. Otomotiv sektörü ile ilgili değerlendirmede bulunan Aybar, bu yıl ocak ve şubat aylarında otomotiv pazarında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 30’un üzerinde bir daralma meydana geldiğini, bu daralmanın ise çok normal olduğunu kaydetti. Geçen yıl Türkiye otomotiv pazarı yukarı yönlü kuvvetli bir ivmeleme yakalamış, bu yıl ise yılın başında toplam pazar tahmini olan 750-760 binlik adetler seviyesinde ilerlemişti. Aybar’a göre önemli olan otomotiv pazarında bu istikrarı sürdürmek. Aybar, onun için otomotiv pazarının bu yılın ilk iki ayındaki gidişatını normal karşıladıklarını söyledi. Aybar, bu yılın ikinci 6 aydan sonra toparlanmaya başlayacağını, yıl sonu toplam pazarının ise 2010 yılı pazarının ayarında olacağını dile getirdi.

İSTANBUL AA
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1256859&title=elektrikli-otomobil-kontak-cevirmek-icin-altyapiyi-bekliyor

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: