Elektrikli Otomobil Üreticileri Arasına BMW de Katıldı

Elektrikli Otomobil Üreticileri Arasına BMW de Katıldı

02 Ağustos 2013 0 Yazar: ElektrikliOto

BMW ilk elektrikli modeli i3’ü resmen duyurdu. 2014 yılında satışa sunulacak olan BMW i3, hibrit ve tamamen elektrikli olarak 2 model halinde satışa sunulacak.

Elektrikli otomobil üreticileri kervanına BMW’da katıldı. Ekonomik ve ekolojik şehir otomobili yaratmak için yola çıkan BMW’nin prototip aracı gerçeğe dönüştü. Tamamen elektrik motoruyla çalışan şehir otomobili 0’dan 100 Km hıza 7 saniyede ulaşıyor. BMW i3 bataryalı tam dolu haldeyken 165 Km azami menzile sahip.

Elektrikli Otomobil Üreticileri Arasına BMW de Katıldı 1

Elektrik motoru ve bataryaların ağırlığı sebebiyle aracın ağırlığı düşük tutulmaya çalışılmış. Bu amaçla aracın birçok parçası karbon fiber ve alüminyum malzemelerden üretilmiş. BMW EV konsepti üzerinden geliştirilen i3, iç donanım özellikleriyle diğer elektrikli modellerden ayrılıyor. Çevre dostu malzemeler kullanılarak üretilen araç okaliptüs kaplama ön panele sahip. Aracın koltuklarında da zeytin ağacının lifleri kullanılmış. SIM kart destekli BMW ConnectedDrive sistemine sahip olan araçta yol bulma sistemi ve yol bilgisayarı sistemi elektrikli sürüş için özel olarak tasarlanmış. BMW iRemote uygulamasıyla aracın gerçek zamanlı verilerine ulaşabiliyorsunuz.

Elektrikli Otomobil Üreticileri Arasına BMW de Katıldı 2

2014’ün ikinci çeyreğinden itibaren satışa sunulacak olan BMW i3, 41.350 dolardan fiyat etiketiyle Kuzey Amerika’da satışa sunulacak. İ3,’ün bir de genişletilmiş menzil seçeneği bulunuyor. Hibrid modelde hem elektrikli hem de benzinli motor görev yapıyor ve genişletilmiş menzile sahip olan model 45.200 dolardan satışa sunulacak. 22kWh’lık bataryaların kullanıldığı elektrikli motor 170 beygir gücünde. Ekstra menzile sahip olan hibrid modelde ise, 2 silindirli 34 beygir gücündeki benzinli motor la birlikte 170bg’lik elektrik motoru görev yapıyor.

http://www.scroll.com.tr/117243/elektrikli-otomobil-ureticileri-arasina-bmw-de-katildi/

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: