Elektrikli Otomobilde Öncü: Derindere Motorlu Araçlar

Elektrikli Otomobilde Öncü: Derindere Motorlu Araçlar

18 Eylül 2015 0 Yazar: ElektrikliOto

Merhaba değerli okurlar; bir önceki yazımda size çevrecilikten daha çok performans ve konfor için üretilmiş bir aracı tanıtmıştım fakat hepimizin bildiği gibi küresel ısınma ve petrol kaynaklardaki azalma geleceğimizi tehdit eden önemli sorunlardan biri. Bu yüzden bu yazımda sizlerle %100 elektrikli otomobil sistemleri üreten “Derindere Motorlu Araçlar”ı tanıtacağım.

Uzun yıllara dayanan otomotiv ve teknoloji birikimlerinin ardından 2007 yılında kurulmuş olan DMA (Derindere Motorlu Araçlar)’nın faaliyet alanı, araçlara DMA teknolojisini uygulamak, Ar-Ge faaliyetlerinde bulunmak, bu konuda teknoloji geliştirmek, her türlü parça ve nihai ürünün üretim, ithalat, ihracat ve satışını gerçekleştirmektir. Elektrikli araçların geleceğine duyduğu güvenle uzun yıllardır kapsamlı Ar-Ge çalışmaları gerçekleştiren DMA, elektrikli araç teknolojileri geliştirmek ve elektrikli araç üretmek üzere faaliyetlerini sürdürmektedir.

dma-3

dma-4
Türk mühendisliği ve sermayesinin bir ürünü olan DMA henüz kendi otomobilini üretmiyor ancak geliştirdiği ve ürettiği sistem günümüzde piyasada var olan sistemlere göre çok iddialı. Toyota Corolla’ya yerleştirilen sistem 62 kW(83 beygir) sürekli 84 kW(112 beygir) maksimum güç sağlıyor.160 km/h hıza çıkabilen bu araç 0’dan 100’e 11,9 saniyede çıkabiliyor yani bir elektrikli araba için oldukça tatmin edici.

Peki gelelim en önemli konuya yani menzil durumları nasıl? Eski model Corolla’lar 280km menzile sahip, yeni Corolla’larda ise 280km ve 400km’lik iki seçeneğiniz var, bu da Tesla Motors (Dünyanın en iyi elektrikli otomobil üreticisi) dışında en uzun menzil demek oluyor. Ülkemizde yaygınlaşan şarj istasyonlarında tam kapasite şarj için 6-8 saat arası prize bağlı kalması gerekiyor, ancak DMA buna da bir çözüm düşünmüş. Araç ile birlikte kurulumu yapılan DMA Şarj İstasyonları ile yaklaşık 2,5 saatte şarj oluyor. Eğer ekonomik bi dizel otomobil ile karşılatıracak olursak; dizel bir araçta 400km’lik bir menzil için yaklaşık 86TL** tutarında bir maliyet ortaya çıkıyor. %100 Elektrikli DMA teknolojisi ile aynı yol yaklaşık 9TL* maliyetle kat edilebiliyor.

(*Elektrik tarifenize göre değişebilir, **5,4lt/100km sarfiyat ile, 3,99TL/lt Motorin fiyatlarıyla.)

http://pikselcanavari.com/teknoloji/elektrikli-otomobilde-oncu-derindere-motorlu-araclar/