Elektrikli otomobiller evleri de aydınlatacak kablosuz şarj edilecek

Elektrikli otomobiller evleri de aydınlatacak kablosuz şarj edilecek

09 Aralık 2011 1 Yazar: ElektrikliOto

Tokyo fuarında Japon firmalar sadece yeni modellerini değil yeni nesil teknolojileri de tanıttı.
Krizden çıkışı gelişmekte olan ülkelerde ve elektrikli yeni nesil araçlarda gören Japon firmalar, bu konuda atacakları yeni adımları tüm dünyaya gösterdi.
Leaf Home: Tokyo fuarında adeta elektrik atağına kalkan ve 5 yeni elektrikli modelini sergileyen Nissan, ayrıca fuarda ‘Leaf Home’ isimli yeni sistemini de tanıttı. Nissan, elektrikli otomobili Leaf ile önümüzdeki dönemde sadece sessiz, yakıt tüketimi düşük çevreci araçları hedeflemiyor ayrıca yaşadığımız evlerin enerji kaynagı olmayı da amaçlıyor. Elektriğin az kullanıldığı ve ucuz olduğu geceleri enerjiyi depolayan Nissan Leaf, depoladığı bu enerjiyi pahalı ve çok enerjinin kullanıldığı gündüz eve aktarıyor. Böylece hem ciddi tasarruf sağlanıyor hem de kesinti yaşanmıyor. Nissan Leaf bu sistem sayesinde 2 gün kesintisiz enerji kaynağı olabiliyor.
Kablosuz şarj: Toyota, WiTricity şirktetiyle birlikte yaptığı işbirliği ile elektrikli araçlar için kablosuz şarj sistemini Tokyo fuaranda tanıttı. Elektro manyetik sistem sayesinde araç park edildiği noktada kablosuz bir şekilde bataryayı şarj edebilecek. Bu da daha şimdiden elektrikli araçlarda ‘Fiş takma’ döneminin uzun sürmeyeceğini ortaya koyuyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: