Elektrikli yerli otomobilin motor tasarımına talipler

Elektrikli yerli otomobilin motor tasarımına talipler

16 Ekim 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

MDS Motor Tasarım Teknolojileri ve Yazılım Çözümleri Şirketi Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Metin Aydın, ”Elektrikli yerli otomobil için talep olması halinde motor tasarımının en iyisini yapacağımızdan eminim” dedi.

Aydın AA muhabirine yaptığı açıklamada, yüksek verimli ve yüksek moment yoğunluklu sabit mıknatıslı elektrik motor ve generatörlerinin tasarım, geliştirme, analiz ve prototip üretimi konularında uzman bir firma olduklarını söyledi.

Türkiye’de, elektrik motorlarının ar-gesine odaklanan başka bir firma olmadığını dile getiren Aydın, özel uygulamalar için tasarım yaptıklarını, her ürüne farklı tasarımlar gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Türkiye’de özel uygulamalar için kullanılan AC Servo motorların tasarımının yanı sıra elektrik motor tasarımında kullanılan belli başlı yazılımların da Türkiye distrübütörlüğünü yaptıklarını vurgulayan Aydın, Speed, Flux, Motor-CAD gibi dünyada elektrik motoru tasarımı alanında en sık kullanılan yazılımların Türkiye distrübütörlüğünü yürüttüklerini kaydetti.

Aydın, yerli otomobil üretim çalışmalarına ilişkin görüşlerini ise şöyle dile getirdi:

”Yerli otomobilin ‘elektrikli’ olması yönünde fikirler var. Elektrikli yerli otomobil için talep olması halinde motor tasarımının en iyisini yapacağımızdan eminim. Uzun yıllar yurt dışı deneyimine sahip öğretim üyesiyim, bu yılların büyük bölümü elektrikli taşıtlar için motor, generatör tasarımı üzerine geçti. Amerika’da bir çok firmayla iş yaptık. Bu tecrübeyi düşündüğümüzde Türkiye’deki sektöre çok rahat hizmet edebiliriz. Bunun için istek olması lazım, talep olursa biz hazırız.”

Genellikle büyük, kurumsal firmalar için çalıştıklarına değinen Aydın, yaklaşık 3,5 yıldır savunma sanayisi için çalıştıklarını, ASELSAN’a iş yaptıklarını vurguladı.

”ASELSAN’ın elektrik motorunun Türkiye’de tasarlandığı, üretildiği tüm projelerinde biz de varız” diyen Aydın, şöyle devam etti:

”MİLGEM projesinde görev aldık, leopar tanklarının bir çalışması var. Onlara da platform motoru yapıyoruz. 7-8 farklı projede çalıştık. Savunma sanayisinde silah platformlarında kullanılan elektrik motorlarının tasarımı üzerine çalışmalar yapıyoruz. Askeri projelerde görev aldığımız için çalışmaların detayını veremiyoruz. Ama genellikle yaptığımız çalışmalar, özel uygulamalar için elektrik motoru tasarımı üzerine. Avantajımız ise Türkiye’de bu işi yapan, bu işe odaklanmış ilk ve tek firma olmamızdır. MDS motor tasarım firması, Türkiye’de sabit mıknatıslı motorlar üzerine ar-ge çalışması yapan, bu motorların tasarımı üzerine odaklanmış ilk ve tek firmadır. Aynı zamanda elektrikli araçlar üzerine, otomobil, daha büyük araçlar için generatör ve motor tasarım çalışmalarımız oldu.”

Aydın, amaçlarını, ”Mümkün olduğunca küçük, kompakt, verimi yüksek elektrik motorları tasarlamak ve üretilmesine yardımcı olmak” diye açıklayarak, bu çalışmaları yaparken işi kitabına göre yapmaya özen gösterdiklerini, doğru yazılımlar kullandıklarını bildirdi.

”Hedeflerimizden biri uzun vadede daha da büyümek” diyen Aydın, ”Üniversite ile sanayi arasındaki işbirliğini daha da güçlendirici çalışmalar yapmak istiyoruz. Bu amaç doğrultusunda çalışmalar yürütüyoruz. Tüm projelerimizde KOÜ’deki öğretim üyeleriyle çalışıyoruz” diye konuştu.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1190554&title=elektrikli-yerli-otomobilin-motor-tasarimina-talipler

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: