Erdoğan, elektrikli otomobile bindi

Erdoğan, elektrikli otomobile bindi

06 Nisan 2012 2 Yazar: ElektrikliOto

Oyak Renault Türkiye tarafından üretilen ve bu ay içinde satışa çıkacak yerli elektrikli otomobillerden ilki Başbakanlık’a teslim edildi.
Beş ay önce aracın test sürüşünü yapan ve çok beğenen Başbakan Erdoğan, Başbakanlık’a hibe edilen otomobili bugün teslim aldı. Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi’nde gerçekleşen teslim töreninde Erdoğan, elektrikli otomobili beş ay sonra bir kez daha kullandı.

Başbakan Erdoğan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Oyak Renault Otomobil Fabrikaları Genel Müdürü Tarık Tanalıoğlu ile Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ile 06 BK 1010 palakalı otomobile bindi.

Oyak’ın Bursa fabrikasında üretilen Elektrikli otomobili çok beğendiğini söyleyen Erdoğan, “Gerçekten çok çok sessiz. Nazik bir araç. Gördüğümaüz kadarıyla 150 km’ye kadar çıkabiliyor” diye konuştu. Elektrikli otomobiller için Türkiye genelinde istasyonların yapıldığını hatırlatan Erdoğan, “Çevre dostu bir araç olma noktasında bizim için önemli olacak. Hava kirliliği noktasında, temiz havayı teneffüs etmede, katkısı olacak. Ben doğrusu bu adımı çok önemli bir adım olarak görüyorum” dedi.

FİYATI 60 BİN TL

Otomobilin anahtar teslim fiyatının 60 bin TL olduğu bilgisine veren Erdoğan, bu otomobilden 4 bin adetinin üretilmiş vaziyette olduğunu da sözlerine ekledi. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları Genel Müdürü Tarık Tanalıoğlu da üretim kapasitesinin 30 bin olduğunu ve üretimin zamanla artacağını söyledi.