Evlere Elektrikli Otomobil Şarj Şebekesi Zorunluluğu

Evlere Elektrikli Otomobil Şarj Şebekesi Zorunluluğu

08 Ekim 2013 0 Yazar: ElektrikliOto

ABD’de California’nın Palo Alto şehrinde, evlere elektrikli araba şarj şebekesinin kurulması zorunluluğu getirildi

ABD’nin California eyaletine bağlı Palo Alto şehrinde, yapılacak yeni evlere “elektrikli araba şarj şebekesi”nin kurulması zorunluluğu getirildi.

California’nın Silikon Vadisi’ndeki şehirlerinden Palo Alto’da, Şehir Konseyi, yeni evlerde elekrtikli araçların şarjı için özel elektrik şebekesinin kurulmasını zorunlu hale getiren yasayı kabul etti. Yasaya göre, araç şarjları için kablolamanın yeni evlere 200 dolarlık ek bir maliyet getirdiği, mevcut evlere bu sistemi kurmanın ise bin dolar ile 2 bin dolar arasında değişen fiyatları bulduğu belirtiliyor.

-Çevrecilik ve teknolojide öncü eyalet

Çok sayıda yeniliik ve teknolojik buluşun gerçekeştirildiği, özellikle de çevre konusundaki öncü uygulamalara sahip Calfornia, ABD’nin ülke olarak kabul etmemesine rağmen, doğaya karbon salan gazların kullanımına sınırlama getiren Kyoto Protokolü’nü uygulayan ilk eyalet olarak biliniyor.

Bu arada, insansız otomobilin üretimi de California sınırları içindeki Silikon Valley bölgesinde yer alan Google firması tarafından gerçekleştirilirken, elektrikli arabalar için şarj istastyonlarının bulunduğu ”Yeşil otobanlar” uygulaması da ilk olarak Kaliforniya’nın güney ucundan kuzeyinde bulunan Oregon eyaletine kadar uzatıldı. 6 bine yakın sarj istasyonu bulunan ABD’de, 2030’lara doğru elektrikli araç sayısının 5 milyon ila 30 milyon arasında olacağı tahmin ediliyor.

Muhabir: Selçuk Acar
Yayınlayan: Tolga Özgenç

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: