Ferrari 2013’te ilk hibridini piyasaya sürecek

Ferrari 2013’te ilk hibridini piyasaya sürecek

29 Nisan 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Enzo’nun yerini alacak otomobilde yakıt tasarrufu sağlayan benzinli-elektrikli sistem bulunacak.
Ferrari 2013’te ilk benzinli-elektrikli hibrit sistemini piyasaya sürecek. Teknoloji, ismi henüz açıklanmamış olan, Enzo’nun yerini alacak otomobilde kullanılacak.

Ferrari CEO’su Amadeo Felisa Pekin Otomobil Fuarı’nda yaptığı açıklamada, “Formula 1’i temel alarak geliştirdiğimiz, yakıt tüketimini azaltıp performansı arttıracak hibrit sistemimizle pazara giriyoruz” dedi.

Ferrari “HY-KERS” adı verilen hibrit sisteminin, testlerde hibrit olamayan bir Ferrari modeliyle karşılaştırıldığında, yakıt tüketimini yüzde 40 civarı azalttığını, buna karşılık 0’dan 200 km/s’ye hızlanma süresini de yaklaşık 3 saniye azalttığını söyledi. HY-KERS sistemi otomobilin ağırlığını yaklaşık 120 kg arttırıyor. Ferrari, otomobilin şasisinin ve aktarma organlarının ağırlığını azaltarak bu ağırlık artışını kısmen telafi edecek.

Felisa yeni otomobilin şasisinin Ferrari’nin F1 otomobillerindekiyle aynı kalitede karbon fiber içereceğini belirtti. CEO, bu karbon fiberin şu anda Enzo’nun ve F50’nin şasisinde ve gövdesinde kullanılana oranla daha hafif ve daha dayanıklı olduğunu ifade etti.

Ferrari lityum iyon hücrelerini Güney Koreli Samsung Electronics’ten temin edecek ve kuzey İtalya’nın Modena şehri yakınlarındaki Fiorano’da bulunan F1 yarış merkezinde birleştirerek kendi batarya paketlerini üretecek.