Ford, Avrupa’da Elektrikli Araç Programını Başlattı

Ford, Avrupa’da Elektrikli Araç Programını Başlattı

29 Eylül 2010 0 Yazar: ElektrikliOto

Ford, Hannover Almanya’daki 2010 IAA Ticari Araç Fuarı’nda Transit Connect Electric modelini tanıtarak Avrupa için elektrikli araç programını başlattı.

Ford, Avrupalı müşterileri için, hafif ticari araç, binek C ve CD modellerinde beş adet bütünüyle elektrikli ya da hibrid aracı 2013’e kadar sunmayı planlıyor. Transit Connect Electric, Avrupa’da sunulacak bu beş araç içindeki ilk model. Hem Avrupa hem Kuzey Amerika’da yılın ticari aracı ödüllü Transit Connect’in sıfır emisyonlu tam elektrikli versiyonu bu yıl içinde Kuzey Amerika’da satışa sunulacak ve 2011 yılı içinde de Avrupa’ya gelecek. Araç uzun şasi modeli üzerine geliştirilecek. Transit Connect Electric, Ford’un elektrikli araç ortağı Azure Dynamics ile olan çalışması ve akü sağlayıcısı Johnson Controls-Saft ile olan ortak tecrübelerine dayanıyor. Transit Connect Electric, şirketin Tek Ford (ONE Ford) küresel vizyonunun bir parçası olarak Ford’un küresel ticari araç platformunda üretiliyor.

Ford Global Elektrifikasyon Direktörü Nancy Gioia “Elektrikli araçlara karşı giderek artan bir ilgi olduğunu görüyoruz ve bizim de bu araçları pazara sunmak üzere agresif bir stratejimiz var. Tam elektrikli akülü bir Transit Connect yaratmak üzere Azure ile olan çalışmamız, ticari müşterilerimize çevresel anlamda gelişmiş taşıma için ek bir seçenek sağlamamıza olanak tanıyor” dedi.

Ford’un Azure Dynamics ile ilişkisinin Kuzey Amerika’da uzun bir geçmişi var ve şimdi de Avrupa’ya uzanıyor. Kuzey Amerika’da Azure, Balance™ Hybrid Electric olarak orta sınıf ticari araç sınıfı için servis otobüsleri ve ticari kamyonlar için bir Ford E-450 “kesilmiş” şasi üzerine üretilmiş hibrid elektrik ve elektrikli sürüş teknolojisi geliştiriyor. Michigan merkezli Azure, ortaklık anlaşmasına istinaden ABD ve Kanada’da Transit Connect için tam akülü elektrikli aktarma organları üretmek için çalışmalara 2009 yılı Ekim ayında başladı.

Azure Dynamics, özel markası olan Force Drive™ akülü elektrikli çekiş sistemini Transit Connect Electric modeline adapte edecek. Araç, tam bir şarj ile minimum 130 km ya da 80 mil hedef menzile ve sıfır egzoz atığına sahip olacak. Force Drive™ bileşenleri daha önce 40’tan fazla araç uygulamasında kullanıldı ve 25 milyon milden fazla yol tecrübesine sahip. Transit Connect Electric, filo sahiplerine petrol kullanımını ortadan kaldırma ve işletme maliyetlerini düşürme fırsatı verecek. Araçta hem Ford Mavi Oval hem de Azure’un Force Drive logosu olacak. Azure Dynamics, Transit Connect Electric için lityum iyon akü hücrelerini ve akü paketlerini sağlamak üzere Johnson Controls-Saft’ı seçti. Azure Dynamics ve Ford, halen diğer ürünler için Johnson Controls-Saft akü teknolojisi kullanıyor. Transit Connect Electric, halen Kuzey Amerika yollarında olan Ford Escape prizden şarj edilebilir hibrid filosunda kullanılan kendini kanıtlamış aynı akü teknolojisini kullanacak.

Ford Transit Connect, 2002’de Avrupa pazarına sunulmasından bu yana çok başarılı oldu ve 2010’da Kuzey Amerika pazarına sunuldu. Kendine özgü binek araç benzeri dinamik sürüş özellikleri, kargo kapasitesi, yüksek dayanıklılık ve düşük satın alma ve işletme maliyetleri ile elektrifikasyon için ideal bir seçim oldu. Ticari araç işletmecileri şehir içi ve şehir dışı ortamlarda sıklıkla dur/kalk sürüşlü kısa mesafeli rotalarda seyahat ediyor. Bu yüzden yakıt ekonomisinde çözüm arayan müşteriler için Azure Force Drive™’lı Transit Connect Akülü Elektrik Aracı, sıfır yakıt tüketimli ve emisyonlu bir seçenek sunacak. Transit Connect Electric için nihai bir üretim merkezi henüz belirlenmedi.

Ford’un ürün geliştirme ekibi, gerçek yol sürüş şartlarında teknolojiyi sergilemek ve Focus Elektrik ile Transit Connect Electric modelinin Avrupa’da pazar kabulünü geliştirmek üzere iki özel Avrupa Deneme Programı’na katılıyor. İngiltere’de Ford, 21 araçlık elektrikli araç prototip filosunun performansı ile ilgili veri toplamak üzere bir filo ve özel kullanıcı grubu ile İngiltere Ultra Düşük Karbon Araç Filosu Denemesi’nde Scottish and Southern Energy (SSE), Londra’ya bağlı Hillingdon kasabası ve Strathclyde Üniversitesi ile ortak çalışma yürütüyor. Almanya’da Ford, 25 elektrikli araçtan oluşan bir filo kullanarak ColognE-mobil programında yol testi yürütmek üzere RheinEnergie AG, Köln Belediyesi ve Duisburg-Essen Üniversitesi ile çalışıyor. Bu program, Almanya’daki birkaç şehirde birçok otomotiv üreticisi, hizmet şirketleri, üniversiteler ve teknoloji ortaklarını da kapsayan çok daha büyük bir araştırma programının bir parçası.

Ford Avrupa CEO’su Stephen Odell “Bu programlar, hem hizmet hem de otomotiv endüstrisi için bir devrim” diyor. “Sektörler arasındaki ortak çalışma, müşteriye doğru değer ile birlikte altyapı kolaylığı sağlayan ürün sunmada hayati önem taşıyor. Birlikte çalışmalı ve öğrenmeliyiz ve Ford bu önemli araştırmaların bir parçası olmaktan çok memnun. Elektrikli teknolojiye geçiş, müşteriler için makul ve yakıt verimli teknolojiler sağlamak üzere Ford’un küresel kaynaklarının etkin kullanımında anahtar bir bileşen. Özellikle İngiltere ve Almanya’daki filo test programlarımız, filo ve bireysel müşterilerin bu özel modelleri günlük hayatta nasıl kullandıkları ile ilgili önemli bilgi ve fikir verecek. Bu da pazara sunacağımız beş modelin, müşterilerin beklentilerini karşılayacak şekilde tam olarak geliştirilmiş olmasını sağlayacak” dedi.