Geleceğin otomobilleri Paris’te görücüye çıktı

Geleceğin otomobilleri Paris’te görücüye çıktı

10 Ekim 2016 0 Yazar: ElektrikliOto

Paris Otomobil Fuarı’nda yeni modellerin yanı sıra, geleceğin konsept otomobilleri de tanıtıldı. Gelecekte otomobillerin nasıl olacağı konusunda fikir veren konseptler, büyük ilgi gördü.
Otomobil fuarları, otomotiv dünyasının gövde gösterisi yaptığı organizasyonlardır. Markalar fuarlarda yeni modellerini ve teknolojik gelişmelerini sergiler. Ayrıca, gelecekte otomobillerinin nasıl olacağı konusunda fikir veren konsept araçlar da tanıtılır. Bu yıl 115’incisi düzenlenen Paris Otomobil Fuarı’nda olduğu gibi. Otomotiv markaları, Paris’te geleceğe nasıl baktıklarını gösteren birbirinden ilginç konsept araçlarını sergiledi. Konsept araçlar otomobilseverler tarafından da büyük ilgi gördü.

Renault’dan “kapı” açılımı
Fransız Renault’nun Paris’te tanıtımını yaptığı Trezor adı verilen konsept, markanın tasarım tarihinde yepyeni bir sayfa açıyor.
Markanın gelecekteki modelleri açısından tasarım ve teknolojilere gönderme yapıyor.
Konseptin adında bulunan “Z” harfi onun yüzde 100 elektrikli Z. E. olmasına atıfta bulunuyor.
Renault, Trezor ile otomobil kapılarına farklı bir bakış açısı getiriyor. Citroen’in fuarda sergilediği CXPERIENCE Concept modeli, markanın gelecekte üreteceği üst segment otomobillerle ilgili fikir veriyor.

4.5 saatte şarj edilebiliyor

Konsept araç, Citroen’in en önemli iddialarının başında gelen ve kullanıcılarına rakiplerinde bulunmayan bir konfor sunacağını söz veren, “Citroen Advanced Comfort” programı kapsamındaki tüm özellikleri taşıyor. Tamamen elektrikli olarak da ilerleyebilen araç bu sayede 60 kilometrelik menzili 0 emisyon ile aşabiliyor. Standart bir şarj ünitesinde 4.5 saatte tamamen pilleri doldurulabilen CXPERIENCE Concept, 6.6 kW’lik şarj istasyonlarında 2.5 saatten az bir sürede tamamen şarj edilebiliyor. Lexus, Paris’te UX Concept’in dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Lexus UX Concept, lüks markanın yeni kompakt crossover modelini temsil ediyor.

Lexus’un yeni SUV vizyonu
Bu yeni konsept, hem markanın yenilikçi tasarım dilini ortaya koyuyor hem de gelecekteki kompakt SUV vizyonunu gösteriyor. UX Concept, iç ve dış tasarımının yanı sıra sürüş özellikleriyle de fark yaratıyor.
Avrupa’da hızla büyüyen kompakt crossover pazarı için tasarlanan bu yeni konsept araç, çekici tasarımı ve kullanışlı yolcu kabini ile farklı bir sürüş deneyimi sunmayı amaçlıyor.

Yüzde yüz elektrikli
DS markasının fuarda sergilediği, ETense Concept aracı büyük ilgi gördü. Formula- E’de edinilen deneyimle oluşturulan teknolojik altyapıda lityum-ion piller aracın merkezine konumlandırıldı. Yüzde yüz elektrikli E-Tense’in menzili şehir kullanımında 360 km, karma kullanımda ise 310 km. Araç 250 km/s maksimum hıza ulaşıyor ve 0-100 km/s hızlanmasını 4.5 saniyede tamamlıyor.

Eğlenceli sürüş garanti
SsangYong, 2013 yılında Seul Otomobil Fuarı’nda tanıtılan LIV-1 konseptinin yeni versiyonu LIV-2’yi Paris’te sergiledi. Seyahatlerde yolculara keyifli bir yolculuk için, wi-fi, Apple CarPlay ve Google Android Auto gelişmiş bağlantılarını sunuyor. Dokunmatik özelliğe sahip kontrol paneli ve üstün kaliteli surround ses sistemiyle aynı zamanda eğlenceli bir yolculuk vadediyor.

Evin elektriği Toyota’dan
Toyota, Paris’te gelecekteki vizyonunu gösteren modellerini sergiledi. Tokyo’da ilk kez tanıttığı FCV plus konsept otomobilinin Avrupa lansmanını gerçekleştirdi. Sadece çevre üzerindeki yükü azaltmakla kalmayan bu sıfır emisyonlu araçlar aynı zamanda enerji üretebiliyor ve farklı alanlarda kullanımın önünü açıyor. Kendi yakıt deposunda bulunan temiz hidrojen dışında harici yakıt depolarında bulunan hidrojenden de elektrik enerjisi üretebiliyor. Üstelik bu elektrik enerjisini evde tüketmek üzere enerji depolama kaynaklarına aktarabiliyor. Park halindeyken bile üretmiş olduğu elektrik enerjisini diğer araçlara veya yerel elektrik altyapı hatlarına da ulaştırabiliyor.

Ufuk Sandık/Sabah

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: