Hibrit araçlara ÖTV müjdesi geliyor

Hibrit araçlara ÖTV müjdesi geliyor

27 Şubat 2015 1 Yazar: ElektrikliOto

ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) düzenlemelerinin gündemde olduğu TBMM’de, Antalya milletvekili Yıldıray Sapan’dan sürpriz bir teklif geldi.

Teklif, hem elektrik hem de benzinli veya dizel motorlardan biriyle çalışan araçların ÖTV oranlarının yeniden düzenlenmesini içeriyor.

CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, hibrit motorlu araçlara ÖTV indirimi uygulanmasıyla ilgili yasa önerisini TBMM Başkanlık makamına sundu.

Sapan, Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nda değişiklik öngören teklifini TBMM Başkanlığı’na iletti.

Teklifin gerekçesinde otomotiv sanayiinde elektrikli ve hibrid motor üretiminin oldukça yaygınlaştığına işaret edildi.
Hibrid motorların desteklenmesinin hem çevre açısından hem ekonomik açıdan önemli olduğuna işaret edilen teklife göre ÖTV Kanunu’nda değişiklik yapılarak, hibrid otomobillerin ÖTV oranının makul seviyeye çekilmesi ve devlet eliyle desteklenmesi öngörülüyor.

Türkiye’de elektrikli otomobile vergi teşviği gelmesine rağmen yine çevreci olan hibridlere destek verilmedi. Hibridlere normal binek otolara uygulanan ÖTV oranı uygulanıyor ve bu yüzden müşteriler için cazip tarafı kalmıyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: