Hibrit ve elektrik teknolojisi geliştirene 5 milyon lira destek

Hibrit ve elektrik teknolojisi geliştirene 5 milyon lira destek

18 Haziran 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), hibrit ve elektrikli araç teknolojisi alanlarında Ar-Ge çalışması yapacak firmalara proje başına 5 milyon liraya kadar destek verecek. 1 Haziran’da başlayan proje başvuruları 31 Ağustos’a kadar kabul edilecek. Söz konusu projelere 36 aya kadar destek sağlanacak.

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun kararıyla öncelikli alanlardan biri olarak belirlenen otomotiv sektörü, TÜBİTAK’ın destek programları ile güçlenecek. Kurum, hibrit ve elektrikli araç teknolojisi alanlarında Ar-Ge çalışması yapacak firmalara proje başına 5 milyon liraya kadar destek verecek. 1 Haziran’da başlayan çağrılara 31 Ağustos’a kadar proje başvuruları kabul edilecek. Otomotiv sektörünün çatı örgütleri, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler, ilgili bakanlıklar ve TÜBİTAK yetkililerinin katıldığı toplantıda belirlenen öncelikli destek alanında ilk sırayı hibrit ve elektrikli araç teknolojilerinin desteklenmesi aldı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, otomotiv sektöründe önemli bir dönemi başlatacak adımın TÜBİTAK aracılığıyla atıldığını, özel sektörün gerçekleştireceği projeler ile uluslararası pazarda kabul görecek ve rekabet gücüne sahip ürünler geliştirileceğini söyledi. Türkiye’nin otomotivde yeni bir sürecin eşiğinde olduğunu belirten Ergün, “Biz içten yanmalı motor teknolojisinde yarışa geç başladık. Üretim ve montajda büyük başarı göstersek de kendimize özgü tasarım, model ve markalar oluşturamadık. Yeni nesil teknolojiler aslında bir fırsat sunuyor. Şimdi herkes yarışa aynı yerden ve yeniden başlıyor. Türkiye, bu yeni yarışta ön sıralara tırmanabilir. Siyasi ve ekonomik istikrar, üretim gücümüz, iç ve dış pazar potansiyelimiz bize büyük avantajlar sunuyor.” dedi.

Önümüzdeki 10 yılda, trafikteki her 5 araçtan birinin elektrikli olmasının beklendiğini ifade eden Bakan Ergün, bu konuya büyük önem verildiğini kaydetti. Otomotiv Strateji Belgesi’nde elektrikli araçların hem üretimi hem de tüketimiyle ilgili önemli eylemler belirlendiğini söyleyen Ergün, “Bir süredir, yerli otomotiv markası oluşturmak için yoğun bir çaba sarf ediyor, iş dünyamızla çok yakın bir temas halinde çalışıyoruz. Yerli otomobil üretme konusunda oldukça hevesli işadamlarımız var. Ben özellikle teşvik sisteminin yürürlüğe girmesiyle birlikte bu konuda somut adımlar atılabileceğini düşünüyorum. Yerli marka oluşturma sürecinde büyük ihtimalle elektrikli modeller alanında bir adım atabiliriz. Zira elektrikli araç pilleri üzerinde çalışan önemli firmalarımız var.” diye konuştu.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1305271&title=hibrit-ve-elektrik-teknolojisi-gelistirene-5-milyon-lira-destek

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: