Honda Yeni Elektrikli Modeli EV-STER’i Tanıttı

Honda Yeni Elektrikli Modeli EV-STER’i Tanıttı

03 Aralık 2011 2 Yazar: ElektrikliOto

Gelecekte büyük pazara sahip olması beklenen elektirikli araç piyasasında kimileri kapıları kapatırken kimileri yeni modellerini tanıtıyor.

Yüksek performanslı elektirikli araçlar üretmeyi hedefleyen Tesla, elektirikli arabalar piyasasına sürdüğü Roadster modelinin üretimini durdurma kararını almıştı. Ancak Japon otomobil devi Honda bu konudaki gücünü yeni EV-STER ile arttırmayı hedefliyor.

Konsept olarak üretilen yeni Honda EV-STER 2011 Tokyo Motor Show organizasyonunda tanıtılmıştı. Tesla Roadster gibi EV-STER de 2 koltuklu spor bir otomobil. Araç daha hafif olması amacıyla karbon fiber maddesi kullanılarak üretilmiş ancak her iki aracın ağırlığı benzer seviyelerde.

Honda EV-STER ile100 mil yol alınabileceğini ancak aracın hızlanmasının 5 saniyede 60 m/sa olacağını söylüyor.

CR-Z’nin bazı özelliklerine sahip olan EV-STER, geleceğe yönelik bir tasarıma sahip. Aracı yönlendirmek için klasik direksiyon yerine dik gelen bir kumanda kolu bulunuyor ve oldukça fazla bilgi içeren elektronik panel bulunuyor.

EV-STER konseptinde son zamanlarda bazı konsept araçlarda olduğu gibi sürücü koltuğu ile yolcu koltuğu farklı renk kumaşlara sahip.

Honda EV-STER 10 kWh’lık Lithium-ion bataryalara sahip. Bu konsept otomobilin 0-96 km/s hızlanmasını sadece 5 saniyede tamamladığı iddia ediliyor. Maksimum 160 km/sa hız yapması beklenen aracın pilinin tamamen şarj edildiğinde 160 km yol alması bekleniyor. Bunun yanında aracın pillerinin 200V güç ile 3 saatten kısa sürede tamamen dolduğu verilen bilgiler arasında.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: