İngiltere’de Elektrikli Araçlara Özel Şarj Şeridi

İngiltere’de Elektrikli Araçlara Özel Şarj Şeridi

22 Ağustos 2015 0 Yazar: ElektrikliOto

Emre Çetinkaya – –

Bazı otomobil oyunlarında vardır bu, sürdüğünüz aracın benzini azaldıkça yoldaki bazı şeritlerden giderek aracınızın deposunu doldurabiliyordunuz. İşte bu İngiltere’de elektrikli araçlar için gerçek oluyor. İngiltere, bugünden itibaren elektrikli araçları şarj edecek özel şarj şeridini test etmeye başladı.

Highways England’ın haberine göre 18 aylık çalışmanın ardından, otoyolda bir şeridin alt tarafına döşenecek elektrik kabloları elektromanyetik bir alan üretecek ve bobinler tarafından toplanacak bu enerji elektriğe dönüştürülecek.

Diğer taraftan İngiltere şarj şeritleri konusuna 500 milyon pound yatırım yapmış. Bu şekilde İngiltere, özellikler diğer Avrupa ülkelerine örnek olmayı hedefliyor.

Ancak bu teknolojiyi ilk kullanan ülke İngiltere değil. Bu teknoloji daha önce Güney Kore’nin Gumi şehrinde 12 km’lik bir alanda kullanılmış ve özel üretilen elektrikli otobüsler, bu şekilde şarj edilmişti.

Elektrikli otomobiller ne zaman yaygınlaşacak?

Emre Çetinkaya – Teknokulis : http://www.teknokulis.com

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: