İşte Audi’nin yeni hibrit yarış otomobili

İşte Audi’nin yeni hibrit yarış otomobili

02 Mart 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Şirket e-tron quattro teknolojisini yeni nesil A4’de kullanmayı planlıyor.

Dört çeker R18 e-tron quattro’da ön tekerlekler elektrikli motorlardan güç alırken arka tekerlekleri 3,7 litrelik V6 dizel motor tahrik ediyor.

Audi bu yaz düzenlenecek 24 Saatlik Le Mans dayanıklılık yarışına, daha önce kullandığı prototiplerin yanısıra iki R18 e-tron quattro ile girecek.

e-tron quattro yeni nesil Audi A4’te seçenek olarak sunulacak. Yarış araçlarından farklı olarak, standart olarak önden çekişli yapıya sahip yol otomobillerinde, elektrikli motorların gücünü arka tekerleklerden aktarması bekleniyor.

Yarış otomobilinde, e-tron sisteminin motorları, frenlerken oluşan enerjiyi topluyor ve otomobilin arkasına gönderiyor. Bu enerjiyle beslenen başka bir motorun bir volanı döndürmesiyle enerji biriktiriliyor.

Ardından volanda biriken enerji, ön tekerleklerdeki motorları tahrik ederek, araç virajlardan çıkarken sınırlı bir süre hızlanmak için kullanılıyor.

Güç patlamaları yalnızca 120km/s’nin üzerindeki hızlarda devreye giriyor. Bu olay her turda yaklaşık on kere gerçekleşiyor. R18 e-tron’da hibrit olmayan araçlardakinden yaklaşık iki litre küçük yakıt deposu bulunuyor.

Enerjiyi depolamak için volan sistemi kullanılmasının sebebi bir batarya paketinden daha hafif olması ve 24 saatlik bir yarışta 3600 enerji çevrimiyle (şarj/boşalma) başa çıkabilmesi.

Benzinli-elektrikli hibrit bir araçla yarışlara geri dönen Toyota, Audi ile sıkı bir rekabete girecek.

Bir aracın Le Mans kuralları kapsamında hibrit olarak değerlendirilebilmesi için, Fransa’daki pistin 400 metrelik hafif yokuş pit şeridini, sadece elektrik gücüyle kat edebilmesi gerekiyor.

FIA ünlü dayanıklılık yarışında, hibrit teknolojinin kullanılmasını teşvik ediyor