Mercedes’ten Dünyanın En Hızlı Elektrikli Otomobili

Mercedes’ten Dünyanın En Hızlı Elektrikli Otomobili

28 Eylül 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Dünyanın en büyük otomobil fuarlarından birisi olan Paris Otomobil Fuarı bu yıl 113. yılını kutluyor. Paris Otomobil Fuarı, kapısını önce basın mensuplarına açtı. Birçok yeni modelin ilk kez görücüye çıktığı fuara damgasını vuran markalardan birisi de elektrikli spor otomobilini tanıtan Alman otomobil devi Mercedes oldu.

Motor teknolojisinde devrim olarak kabul edilen elektrik motorlara sahip modeller henüz yaygınlaşamadı. Elektrik gücünü depolayan bataryaların maliyetlerinin yüksek, menzillerinin kısa ve şarj sürelerinin uzun oluşu elektrikli araçların çıkmazı olarak görülüyor. Bu çıkmazda çözüm üretemeyen Toyota geçtiğimiz günlerde elektrikli otomobil projelerini askıya aldığını açıklamıştı.

Elektrikli otomobillerin geleceği tartışıladursun, Mercedes dünyanın en hızlı elektrikli otomobili üreterek dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Elektrikli Mercedes Benz SLS AMG modelinin 0-100 km hızlanması sadece 3.9 saniye. Otomobilin hızı ise 250 km ile sınırlandırılmış. SLS AMG’nin elektrikli motorunun gücü ise 740 hp değerine denk geliyor. Elektrikli motorların sesi yok denecek kadar az ve spor otomobil tutkunlarının pek hoşuna gitmeyen bu duruma çözüm de bulunmuş. Mercedes, elektrikli otomobiline yapay bir motor sesi eklemiş. 11 farklı ses arasından seçim yaparak hızınıza göre şiddeti değişen motor sesini aracın içinde duyabileceksiniz.

Mercedes Benz SLS AMG’nin performansı hayranlık uyandırsa da 250 km’lik menzili ve 540 bin dolarlık fiyatı ile cazibesini kaybediyor. Karbon salınımı ‘sıfır’ olan elektrik motorlu SLS AMG modelini daha çok Hollywood’un çevreci ünlülerinin garajında görebiliriz.

Hasan Genç – Teknokulis : http: //www.teknokulis.com

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: