‘Mini elektrikli’ yıl bitmeden piyasada

‘Mini elektrikli’ yıl bitmeden piyasada

12 Eylül 2013 0 Yazar: ElektrikliOto

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar Frankfurt otomobil fuarında, “Otomobil sektöründe gelecek, alternatif enerjileri kullanan otomobillerde.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu nedenle elektrikli otomobil modeli Fluence’i geliştirmeye devam ettiklerini söyleyen Aybar, şu anda 2 kişi kapasiteli bir diğer elektrikli otomobil modeli olan Twizy’i yıl bitmeden Türkiye’de piyasaya sürmek için çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Yeni Megane ailesinin tanıtıldığı fuarda Aybar, yüzde 14,8 olan pazar payını yıl sonunda yüzde 15’e çıkarabileceklerini söyledi. “Yeni Megane ailesi 2014’te piyasaya çıkacak ve pazar payımıza etkisi artacak.” diyen Aybar, ayrıca Türkiye’de üretilen bütün markaların da Türkiye’deki pazar payının da giderek arttığını söyledi.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar

Türkiye’deki üretim kapasitesinin 1 milyon 500 bin adet olduğunu söyleyen Aybar ayrıca şu değerlendirmelerde de bulundu: “Fuardaki izlenimlerimiz şunu göstermektedir ki Alman otomobil üreticileri elektrikli otoya ilgi duymakta.” Alman markalarının elektrikli araca eğilim gösterdiğini kaydeden Aybar, “Gelecek, alternatif enerji kullanan otomobillerde. Bu anlamda bizim Fluence gelişiyor. 2 kişilik bir diğer elektrikli oto Twizy de Türkiye’de yıl bitmeden girecek.” dedi. Şimdiye kadar 250 adet elektrikli Fluence’in satışının gerçekleştiğini söyleyen Aybar, “Hızlı şarj sisteminin gelmesi ile şimdi 7 saat olan şarj süresinin 1 saate inmesi ile bu modelde artış bekliyoruz.” dedi. Yerel yönetimlerin hızlı şarj sistem için harekete geçmesi gerektiğini söyleyen Aybar, “Çevreye daha duyarlı yatırımların yerel seçim sürecinde artmasını bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yeni eliptik farlara sahip olan Yeni Megane serisi 6 yeni konsept ile birlikte fuarda ilk gösterimini gerçekleştirdi. 6 yeni konsept Renault Grubu Tasarım Direktörü Laurens van den Acker tarafından geliştirildi. Mégane Hatchback, Mégane Sport Tourer ve Mégane Coupé ortak tampon ve kaput ile öne çıkarken motor görünümü değişiyor. Yeni Megane ailesi, 2014 yılının ilk çeyreğinde Avrupa’da ve yılın geri kalanında diğer ülkelerde pazara sunulacak.

FUARDA ÖNE ÇIKANLAR…

BMW’den spor model

BMW Group, geçtiğimiz günlerde resmen tanıttığı BMW i3 modelinin ardından elektrikli spor otomobili BMW i8’i fuarda görücüye çıkardı. i8’in konsept versiyonu daha önce İstanbul Auto Show Fuarı’nda sergilenmişti. 1.5 litre silindir hacimli 231 HP’lik BMW TwinPower Turbo kodlu benzinli motoru ve 131 HP’lik elektrikli motora sahip olarak yollara çıkacak olan seri üretim BMW i8, 0-100 km/s hızlanmasını ise 4,5 saniyenin altında gerçekleştiriyor. Doğuştan elektrikli BMW i8 ve BMW i3’ün yanı sıra yeni nesil BMW X5 ve yeni BMW 4 Serisi Coupe de fuarda ilk kez tanıtıldı.

MINI görücüye çıkacak

İngiliz markası MINI, 2013 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda (IAA) model ailesinin tümünü sergiledi. 12-22 Eylül arasında IAA’yı ziyaret edenler, orijinal MINI aksesuarlarına eklenen en son yenilikleri de görme fırsatı elde edecek. Yeni MINI çocuk koltukları, markanın 0 ile 12 yaş arasını kapsayan en genç hayranları için çok daha güvenlik ve konfor sunan üç versiyona sahip. MINI Baby Seat 0+ ve MINI Junior Seat 1 modellerinin her biri bir ISOFIX bağlama sistemi ile donatılmışken, MINI Junior Seat 2/3’te ISOFIX bağlama noktası için konektörler bulunuyor.

2015 modelini sergiledi

Infiniti’nin, ilk kez Avrupa’da üreteceği ve 2015 yılında lansmanını planladığı yeni premium hatchback modeli Q30’un “ön gösterimi” Frankfurt Fuarı’nda yapıldı. Infiniti’nin C segmentine ait ilk temsilcisi olacak Q30, İngiltere’deki üretim rekortmeni Sunderland Fabrikası’nda, 250 milyon İngiliz Sterlini yatırımla inşa edilecek olan yeni bölümde üretilecek. Infiniti markası, Q30 modeli ile Avrupalı markaların hakim olduğu kompakt lüks segmente kuvvetli bir giriş yapmaya hazırlanıyor.

Yeni Golf ailesi

2013 Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Volkswagen standı, Golf ailesinin sportif modeli Golf R’a ve yeni elektrikli üyesi e-Golf’e ev sahipliği yaptı. Ayrıca 0 emisyonlu pratik şehir otomobili e-up!’ın da lansmanı fuarda gerçekleştirildi. 4 silindirli Golf R, 2,0 litrelik turbo şarjlı TSI motora sahip. Maksimum 300 PS’lik beygir gücüne ve 380 NM’lik tork değerine sahip e-Golf, halefinden yüzde 18 daha az yakıt tüketiyor.

Daha geniş bagaj

SEAT, Leon ailesinin performans ve sportif özelliklerini bir araya getiren yeni üyesi Leon ST’yi sergiledi. 587 litre olan bagaj kapasitesi bulunan araç, arka koltuk arkalıkları yatırıldığında kapasite 1470 litreye yükseliyor. Full-LED far ve yorgunluk tespit sistemi bulunan modelin ağırlığı ise 1233 kilogram. Yeni Leon ST’nin 105 HP güç üreten 1,6 litrelik TDI motoru manuel ve DSG olarak iki versiyon halinde sunuluyor. 1500-2750 devir aralığında 250 Nm tork üreten 1.6 TDI motor, manuel seçeneğinde 99 g/km’lık çok düşük bir karbon emisyonuna sahip ve 100 km’de ortalama 3,8 litre yakıt tüketiyor.

Fiyatlar artacak

Fuarda Toyota Yaris R konsept modelini tanıtan Toyota’nın Kurumsal İlişkiler Direktörü Selim Okutur, 2 TL’ye çıkan döviz kuru ve yüzde 15 artışla mayıstan bu yana 2,70’e ulaşan Euro/TL kuru sebebiyle markaların zam hazırlığında olduğunu söyledi. Bu sebeple satın alma planı yapan tüketicilerin elini çabuk tutmasını tavsiye etti. Toyota’nın yeni ciroların üretiminin Adapazarı’nda başlaması ile ağustos ayında ihracat birincisi seçilen Sakarya’da ekim sonunda tam kapasiteye (150 bin) ulaşacaklarını söyleyen Okutan, yıl sonuna kadar 13 bin araç satmayı planladıklarını söyledi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: