Moskova’da elektrikli otobüsler kullanılacak

Moskova’da elektrikli otobüsler kullanılacak

12 Kasım 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Sokaklardaki tıkanıklıklar Moskova’yı çok olumsuz etkiliyor. Her gün başkentimizin sokaklarına Moskova’da kaydı yapılan 4 milyon otomobil ve Moskova dolaylarından yaklaşık 1 milyon otomobil çıkıyor. Kamu taşıt araçlarının geliştirilmesi, 9 milyon nüfuslu Moskova’da durumun iyileştirilmesine yardım edecek. Moskova belediyesinde onaylanan program çerçevesinde metro istasyonları yakınında geçici otopark yerleri tesis ediliyor, işlek sokaklarda otobüs ve troleybüsler için özel şeritler ayrılıyor. Bizzat belediye taşıtları da değişecek, sessiz çalışan, çevre için zararsız olan daha hareketli taşıtlar kullanılacak. Moskova belediye başkanı Sergey Sobyanin’in bildirdiğine göre gelecek yılın başlarında Moskova’nın sokaklarına ilk elektrikli taksi ve otobüsler çıkacak.

Bu yurt yapımı elektrikli otobüsler ve elektrikli otomobiller olacak.Bu taşıtlar için akümülatörler de Rusya’da yapılacak.Novosibirsk kentinde lityum-iyonlu akümülatörler üretecek ilk fabrikanın inşası yılın sonlarında tamamlanacak.

İlgili proje Rusya nanoteknolojiler devlet korporasyonu ve Thunder Sky Group Şençjen şirketi tarafından kurulman “Lioteh” Rus-Çin ortak işletmesi tarafından hayata geçiriliyor. Fabrika yılda 12 bin akümülatör üretecek. Projenin yatırım bedeli 500 milyon dolar kadardır. Partnörler masrafları yaklaşık yarı yarıya böldüler.

Novosibirsk kentinde çalışacak fabrikada otobüsten motosiklete kadar her çeşit taşıtlar için akümülatör yapımı gerçekleştirilecek. Hem de kapasitesi büyük olan akümülatörler hastanelerde ve hatta atom elektrik santrallerinde enerjinin depo edilmesi amacı ile kullanılabilecek. Moskova belediye başkanı Sobyanin’in söylediğine göre Rusya yapımı akümülatörler Amerikan ve Çin akümülatörlerinden daha kaliteli olacak. “Lioteh” ortak işletmesi müdürü Maykl Buş Sobyanin’in sözlerini doğrulıyarak şunları söyledi:

Söz konusu, gerçekten dünya standartlarına uygun teknolojidir. Novosibirsk fabrikasının dünyada benzeri yoktur. Bugün dünyada kimse saatte 700 amper akım verebilen akümülatörler üretmiyor. Böyle akümülatör sayesinde otobüs ek olarak şarj olmadan 250-300 kilometre yol alabilecek. Hem de elektrikli taşıtların çalıştırılmasına masraflar içten yanmalı motörlü taşıtlara yapılan masraflardan 3-4 kat daha düşük olacak.

Novosibirsk’teki fabrika işletmeye açılacağı zamana doğru akümülatör üretimi için gerekli malzemelerin çoğu, Novosibirsk’teki işletmeler tarafından sağlanacak. Bu arada katot malzemesi Novosibirsk’teki kimyasal maddeler işletmesinden alınacak. 2014 yılına doğru Rusya’da lityum-iyonlu akümülatör üretimini yapacak ilk ve şimdilik bir tek işletme olan Novosibirsk fabrikasında yalnız yurt teknolojileri tatbik edilecek ve yurt malzemeleri kullanılacak.

http://turkish.ruvr.ru/2011/11/07/59969075.html

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: