Nihat Ergün bor enerjisi ile çalışan arabayı test etti

Nihat Ergün bor enerjisi ile çalışan arabayı test etti

10 Kasım 2011 1 Yazar: ElektrikliOto

Bakan Ergün, Boren tarafından geliştirilen sodyum borhidrürlü yakıt pili ile çalışan aracı test etti.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Tübitak Marmara Araştırmalar Merkezi ve Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (Boren) tarafından geliştirilen sodyum borhidrürlü yakıt pili ile çalışan aracı test etti.

Sürüş sonrası yaptığı açıklamada Bakan Ergün, “Günümüz elektrikli araçları lityum iyon piller kullanılıyor. Ancak bu piller araç içinde fazla yer kaplıyor ve hacmine göre düşük verimde enerji sağlıyor. Bor kullanılan yakıt pilleri mevcut pillere nazaran birçok yönden daha avantajlı.” dedi.

Test sürüşünde aracın performansından memnun kaldığını ifade eden Bakan Ergün, “Geliştirilecek yakıt pilleri sadece otomotiv sanayiinde değil, savunma sanayiinde de kullanılabilir. Özellikle, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin arazide kullandıkları ağır bataryalar yerine daha hafif ve daha fazla enerji veren bu pillerin kullanılması mümkün.” dedi.

Bakan Ergün’ün test ettiği araç, başlangıç anından itibaren 3 dakika içinde tam kapasite gaz üretimine başlama yeteneğine sahip. Üretilen gaz 3 kW’lık yakıt pilini sürekli olarak çalıştırabilmekte. 3 kW’lık yakıt pili sistemi proje kapsamında özel olarak tasarlandı. Tamamen yerli yapım olarak gerçekleştirilen araç içerisinde 20 beygirlik elektrik motoru bulunuyor. Proje için özel olarak yaptırılan yerli motor ile aracın maksimum hızı 80 km/saat ve menzili 100 km olarak ölçüldü. Araç 1 kilogram borhidrür ile 35 kilometre yol gidebiliyor. Boren verilerine göre dünya bor rezervinin yüzde 70’inden fazlasına sahip olan Türkiye’de 900 milyon ton bor rezervi tespit edildi.

http://www.ekoayrinti.com/news_detail.php?id=82489

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: