Nissan’ın elektrikli ticari araç konsepti

Nissan’ın elektrikli ticari araç konsepti

11 Ocak 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Nissan, Leaf’in yürüyen aksamına sahip, tamamen elektrikli bir van konsepti olan e-NV200’ü Detroit’te tanıtıyor.

Konsept araç 2013’ten itibaren gelecek nesil New York taksilerinin temelini oluşturacak Nissan NV200 vanın üzerine geliştirilecek.

Nissan e-NV200 Konsepti’nin toplu üretim aracı olarak “potansiyele” sahip olduğunu iddia ediyor. Şirket sıfır emisyonlu ve hacimli bir otomobil arayan ailelerin ve ticari işletmelerin, satış için hedef pazar olacağını söyledi.

Nissan, başlangıçta yüksek fiyattan satılacak olsa da, ticari kullanıcıların, aracın işletim maliyetinin içten yanmalı motorlu, geleneksel vanlara göre daha düşük olacağını fark edeceğini ifade etti.

E-NV200’ün tamamen elektrikli güç aktarma organları Leaf’ten alınmış. Araçtaki lityum-iyon batarya paketi 80 kW (109 bg) güce ve 280 Nm torka sahip elektrikli motoru besliyor.

Tamamen elektrikli menzilin Leaf’teki değere benzer olduğu öne sürülüyor. Aktarma organları NV200’ün taşıma kapasitesini veya yük yerini etkilemeyecek.

Tarz bakımından, NV200 Leaf’ten ilham almış ön tarafıyla bir Nissan elektrikli aracı olduğunu anında belli ediyor. Leaf gibi NV200’ün de şarj bağlantı noktası öndeki Nissan armasının altına gizlenmiş. Ayrıca konsept araç Leaf’teki Aqua Blue renge boyanmış.

Nissan tamamen elektrikli NV200’lerin gerçek dünya testlerinin, dünyanın dört bir yanında başladığını söyledi. Aracın geliştirme modellerini test eden şirketler arasında Yokohama’daki Japonya Posta Servisi ve Londra’daki FedEx bulunuyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: