Opel Ampera’nın voltajını Maliye Bakanlığı düşürdü

Opel Ampera’nın voltajını Maliye Bakanlığı düşürdü

14 Mayıs 2012 1 Yazar: ElektrikliOto

Sadece elektrik motoruyla yol almasına rağmen, bataryayı yolda şarj edip, menzili uzatmak için benzinli bir jenaratör motoru yerleştirilen Opel Ampera, elektrikli otomobillerdeki vergi avantajından yararlanamıyor. Yüzde 37 ÖTV yüzünden Avrupa’da 42.500 euroya’ya satılan aracın ülkemiz fiyatı 64.900 euro’ya ulaşıyor.
Seri üretim elektrikli otomobiller dünyasında Fluence Z.E ile Renault, ikiz kardeşler Ampera-Volt ile Opel-Chevrolet öncülük bayrağını taşıyor. Ülkemizde üretilip satışına başlanan Fluence Z.E, dünya pazarlarına da Renault’un Bursa fabrikasından gönderiliyor. Ulaşılabilir fiyata, seri üretim elektrikli binek otomobiller alanında özel bir yeri olan iki model, üreticilerin tercihleri doğrultusunda farklı yöntemler izliyor.

ELETRKİLİ OTODA İKİ AYRI KUTUP
Elektrikli otomobillerin çalışma prensibi, ana hatlarıyla birbirine çok benziyor. Şarj edilebilir bir batarya ve tekerleklere hareket veren bir elektrik motoru sistemin temelini oluşturuyor. Renault elektrikli Fluence Z.E modelinde bu yöntemi izlerken, Opel Ampera’da sisteme, gerekli durumlarda bataryayı şarj edecek bir jeneratör eklemeyi uygun görmüş. Her iki otomobilde de hareket elektrik motoru sayesinde sağlanırken, Ampera’da kullanılan jenaratör gerekli durumlarda devreye girip bataryayı dolduruyor, bu sayede aracın menzili 500 km’ye kadar ulaşıyor. Ancak aradaki bu teknik detay, ülkemizdeki vergilendirme sistemi yüzünden iki araç arasında büyük farklar doğmasına neden oluyor.

FİYATI ÖTV ORANI BELİRLİYOR
Ülkemizde elektrikli araçlar için uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranı motor gücüne göre yüzde 3’ten başlayıp, yüzde 15’e kadar yükseliyor. En alt dilime giren Renault Fluence Z.E bu sayede 64.900 TL fiyatla, dizel motorlu kardeşiyle aynı fiyata satılabiliyor. Opel Ampera’daysa durum çok farklı. Ampera’da jeneratör olarak görev yapan 1.4 lt benzinli motor yüzünden Maliye Bakanlığı tarafından elektrikli otomobil olarak değerlendirilmeyip, klasik motorlu araç olarak vergilendiriliyor. 1.4 hacimli tüm motorlar gibi yüzde 37 ÖTV uygulanınca Ampera’nın Avrupa pazarlarında 42.500 euro olan satış fiyatı, ülkemizde 60.950 euroya ( yaklaşık 142 bin TL) yükseliyor.

100 KM’NİN MALİYETİ 9 TL
Opel Ampera, klasik elektrikli araçlar gibi standart bir elektrik prizi veya entegre jenaratörü kullanılarak şarj edilebiliyor. 100 km yol almanın maliyeti yaklaşık 9 TL olarak gerçekleşiyor. Menzili 500 km’ye ulaşan ve batarya kirası da bulunmayan Ampera’nın bu avantajlarını yüksek satış fiyatı gölgeliyor.

YENİ TEKNOLOJİ VE ÇEVRE CEZALANDIRILIYOR
Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik; ‘Pazara sunmaya hazırlandığımız Ampera, tümüyle elektik motoruyla çalışan bir model. , 16-kWh’lık lityum-iyon aküsünde depoladığı elektrik enerjisini kullanıyor ve sera gazı emisyonu veya başka zararlı emisyonlar yaratmıyor. Aracın uzun yolculuklarda menzilini uzatmak için yerleştirilen 1.4 lt’lik benzinli motor, jenaratör olarak görev yapıyor. Tümüyle elektrikli ve çevreci teknolojisine rağmen, ülkemizde, olmadığı halde hibrit araç olarak değerlendirildiği için vergi avantajından yararlanamıyoruz. Dolayısıyla uygulanan yüksek ÖTV yüzünden Opel Ampera’nın çevreci ve ileri teknolojisi cezalandırılıyor.

HİBRİTTE SİSTEM FARKLI
Elektrikli otomobiller ile hibritler, çalışma sistemleri açısından oldukça farklı. Elektrikli otomobillerde, tekerleklere güç sadece elektrik motoruyla gönderiliyor. Sıfır emisyon için, bataryadan beslenen elektrik motoru, hareketi sağlıyor. Hibritlerdeyse, benzinli veya dizel klasik yanmalı motor, bir elektrik motoruyla birlikte kullanılıyor. Genellikle şehir içindeki düşük hızlarda aracın hareketi elektrik motoruyla sağlanırken, yüksek hızlarda patlarlı motor devreye giriyor. Elektrikli araçlara vergi indirimi uygulanırken, hibrit modeller için herhangi bir ÖTV indirimi şu anda yapılmıyor.

HİBRİT MODELLERDE FİYAT UÇUYOR
Vergilendirme sistemi yüzünden hibrit araçlarda fiyatlar, çekicilikten çok uzak. Bu nedenle, yakıt ekonomisinden çok çevreci özellikleriyle öne çıkmaya çalışsalar da, ülkemiz pazarında şu anda satış şansları çok az.
Honda CR-Z: Daha önce Civic Hybrit modelinde yüksek satış fiyatı yüzünden aradığını bulamayan Honda, tutumlu spor hibrit CR-Z modelini ithal etmeye başladı. 1.5 litrelik benzinli motora sahip olan CR-Z’de ona yardımcı olacak bir de elektrikli güç ünitesi yer alıyor. Toplamda 124 HP güç ve 174 Nm tork üreten CR-Z gücünü yere 6 ileri oranlı manuel şanzımanla aktarıyor. Aracın 58.500 TL’lik başlangıç fiyatı üst versiyonda 63.000 TL’ye yükseliyor.
Mercedes-Benz S 400 Hybrid L: 3.5 litrelik benzinli motor ve 20 HP güç üreten elektrikli motorun kombine edildiği S 400 Hybrid, 7.2 sn’de 100 km/s hıza ulaşıyor. Konfor ve gücü aynı anda sunan otomobilin 100 km’deki tüketimi 8.4 lt gibi etkileyici bir rakam. Ancak fiyatı da aynı şekilde etkileyici: 568 bin 200 TL.
Toyota Prius: Ülkemizde satışa sunulan bir önceki neslinden sonra yeni versiyonunda 1.8 lt’lik motor hacmi nedeniyle ÖTV kurbanı olan Prius, 99 HP güç üreten benzinli motor ve 82 HP’lik elektrik motoruna sahip. 100 km’de ortalama 3.9 lt yakıt tüketip 89 gr/km’lik CO2 salınım gerçekleştiren Prius gücünü yere CVT şanzımanla aktarıyor. 47.100 euroluk başlangıç fiyatına sahip olan Prius’un üst versiyonunda fiyatı 55.500 euroya yükseliyor.
Volkswagen Touareg Hybrid: V6 TSI motor ve elektrikli motorun birlikteliğinden güç alan Touareg Hybrid 130.600 Euro’ya satılıyor. Toplamda 380 HP güç ve 580 Nm tork ürten araç 6.5 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayıp 240 km/s son hıza ulaşabiliyor. 100 km’deki ortalama tüketim değeriyse 8.2 lt.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: