Opel İngiltere ‘Hidrojen İnisiyatifi’ni destekliyor

Opel İngiltere ‘Hidrojen İnisiyatifi’ni destekliyor

20 Ocak 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

İngiltere’de hidrojen teknolojisini kullanan otomobillerin üretiminin artması ve yaygınlaşması için faaliyet gösteren Hidrojen İnisiyatifi destekçileri arasına Opel de katıldı.

İnisiyatif, İngiltere’yi hidrojenli otomobiller üretimi lideri yapmak üzere bir hareket planı üzerinde çalışıyor. İngiliz hükümeti ve yerel sanayiciler tarafından da desteklenen İnisiyatif, Opel’in de dahil olduğu Temiz Enerji Ortaklığı (Clean Energy Partnership) ile eşgüdüm içinde hareket ediyor.

Sanayici ortaklar, İngiltere’de enerji altyapısının oluşturulmasında faaliyet gösteriyor ve uzun vadede amaçları, hidrojen enerjisinin ulaşılabilir olması ve karbon emisyonunun sıfırlanmasının yanında, ekonomik faydanın da gözetilmesi. Hareket planının 2014/15’te yayınlanması planlanıyor. Hidrojen yakıt teknolojili otomobiller, elektrikli otomobillerin tüm avantajlarını hızlı yakıt ikmali ve uzun menzil gibi ek faydalarla birlikte sunuyor. Opel de 10 yıldan fazla süredir, hidrojen yakıt teknolojisi üzerinde çalışmalar yürütüyor.

Opel’in Almanya’daki hidrojen yakıtlı otomobillerden oluşan test filosu şimdiden 30 modele ulaştı. Tüm Avrupa’da ise 100’den fazla hidrojenli test aracı 2008’den beri 3 milyon km’den fazla yol yaptı. Tüm çalışmalar sonunda, 2016’da hidrojen yakıtlı otomobillerin piyasaya sunulması planlanıyor.

Opel, hidrojen yakıt teknolojisi, LPG, CNG (sıkıştırılmış doğal gaz) ve elektrikli otomobiller gibi alternatif yakıt teknolojilerinin kullanımında öncü konumunda bulunuyor. Markanın, E-Mobilite adını verdiği program çerçevesinde geliştirilen uzatılmış menzilli ilk elektrikli otomobil Ampera piyasaya sunulmuştu. Şimdi Ampera, 2012 COTY finalistleri arasında…

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: