Pekin’deki uluslararası otomobil fuarı kapılarını açtı

Pekin’deki uluslararası otomobil fuarı kapılarını açtı

24 Nisan 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Çin’in başkenti Pekin’de 12. düzenlenen Pekin Uluslararası Otomobil Fuarı kapılarını açtı.

Fuara başta Çin, Alman, Fransa, Amerika, Japonya, İtalya olmak üzere 14 ülke ve bölgeden toplam 2 binden fazla katılımcı katılıyor. Pekin’in Shunyi bölgesinde yer alan 230 bin metrekarelik yeni Devlet Fuar Merkezi’ne kurulan fuarda bin 125 araba sergileniyor. Tüm dünyada ilk kez sergilenecek olan 120 aracın yer aldığı fuarı bir hafta içerisinde 680 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Fuarda sergilenen en pahalı araba 47 milyon yuan (yaklaşık 7,5 milyon dolar) ile Aston Martin One 77 modeli oldu. 25 Nisan’da halka açılacak ve 2 Mayıs’ta sona erecek fuar, yılda bir dönüşümlü olarak Şanghay ve Pekin’de yapılıyor.

Çin medyasına göre, Pekin’deki bu fuar, ilgi olarak dünyanın en büyük 4 otomobil fuarı olarak bilinen Detroit, Frankfurt, Paris ve Cenevre’yi geçti. Buna gerekçe olarak da Japonya ve Kore’de benzer otomobil fuarlarında küresel otomobil üreticileri CEO’larının davet edilmesinin neredeyse imkânsız oluşu ve bu CEO’ların Pekin’deki bu fuarda bir araya gelmesi olarak gösterildi.

Fuarın medyaya açılan ilk gününde bazı aksaklıklar göze çarptı. Fuara gelenler, yönlendirici tabelaların yetersiz oluşu ve çalışanların fuar alanını tam bilememesinden dolayı giriş ve çıkışlarda büyük sorun yaşandı.

Fuarda ayrıca fotoğraf makineleriyle sergilenen otomobillerin içini ve dışını en ince ayrıntısına kadar çeken kişiler de dikkat çekti.

KİMLER NE TANITTI

Fuarda Renault-Nissan Alliance, şirketin yeni Talisman modelini tanıttı. Renault Samsung tarafından Kore’de üretilen otomobil, Çin’de SM7 versiyonuyla tanıtıyor. Toyota, 16’sı çevre dostu hibrid ve elektrikli olmak üzere fuarda 50 otomobilini tanıttı.

Çin’de yılda 1 milyon satan Güney Kore’nin Hyundai ve Kia markaları, Renault Samsung ve Ssangyong, Çin’deki pazarlarını genişletmek için fuarda yerlerini alan otomobil firmaları arasında yer aldı.

Güney Kore oto devi Hyundai ise fuarda yeni Avante modelini tanıttı. Bu araba ilk kez geçen yıl Haziran ayında Güney Kore’de tanıtılmıştı.

MERMERLER OTOMOTİV: TÜRKİYE’YE YENİ ÇİN OTOMOBİL MARKALARI GELEBİLİR

Geçen yılki Şanghay fuarında olduğu gibi bu fuara da Mermerler Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mermer ve tüm üst düzey yöneticiler katıldı. Şirket, Çinli otomobil üreticileriyle görüşmeler yaptı. Cihan Haber Ajansı’na konuşan Yüksel Mermer, Chery’nin Çin’de tutulan bir marka olduğunu ve yeni modellerinin Türkiye’ye geleceğini söyledi. İlk olmalarından dolayı Türkiye’ye girmek isteyen Çinli otomotiv firmalarının kendileri ile görüştüğünü belirten Mermer, boş olan şirketlerinin Çinli otomobil firmalarıyla görüştüğünü ve iyi olan birkaç marka daha ilave şansı olacağını ifade etti.

Çin’deki otomobil kalitesinin giderek artığını ve Çin’in bazı şehirlerinde Avrupa standartları dışındaki araçlara müsaade edilmediğini dile getiren Mermer, “O bakımdan onlar da bütün şartları Avrupa standartlarına göre ayarlayacaklar.” dedi. Yüksel Mermer, dünyada en çok otomobil satılan Çin’deki otomobil üretim kapasitesinin çok büyük olduğunu, sadece Chery’nin bir fabrikasının bir milyon araç üretim kapasitesine sahip olduğunu ve bunun da Türkiye’deki tüm markaların 1 milyon yüz-yüz elli bin olan rakama yaklaştığını anlattı.

CHERY ALANLARDA ŞİKÂYET YOK

Türkiye’de yılardır Chery marka otomobil sattıklarını ve şuana kadar bir şikâyet olmadığını savunan Mermer, satışta da en fazla garantiyi veren marka olduklarını, ayrıca yüzde yüz yedek parça bulunurluğu olduğunu ve bunun yıllardır Türkiye’de olan her markada mümkün olmadığını ve son olarak da parça fiyatların diğer markalara göre ucuz olduğunu ifade etti.

(CİHAN)

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: