Pil Uyarısı

Pil Uyarısı

21 Kasım 2011 0 Yazar: ElektrikliOto

Çağlayan, elektrikli oto yaparken pil yatırımının Türkiye’de yapılmaması halinde otmobil fiyatı kadar akü ithalatı yapmak zorunda kalınacağını söyledi.

TBMM

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının 2012 yılı bütçesinin görüşmelerinde soru ve eleştirileri yanıtladı.
Bakan Çağlayan, elektrikli otonun, yerli aracın gündeme geldiğine işaret ederek, şöyle devam etti:
”Bunun yapılacağı konusunda hiçbir endişem yok. Elektrikli otoyu yapalım ancak pil yatırımını ülkemizde yapamazsak her bir otomobil fiyatı kadar akü ithalatı yapmak zorunda kalacağız. Elektrikli oto, normal otomobile benzemez, çok daha basit birleşimlerle dışardan ithalat gelip, buradan toplanmasına asla izin vermeyeceğiz. Teşvik sistemimiz bunu gözeten bir anlayışta olacak.”
Çağlayan, otomobil kaportasının tek bir gram sacının bile Türkiye’de üretilmediğini, ithal edildiğini belirterek, ”Bütün çalışmamızı; otomotiv sacı ile motorları ve aktarma organlarının Türkiye’de üretilmesine yönelik yapıyoruz. Bizim sanayimiz bunu yapar mı? Fazlasıyla, bal gibi yapar” dedi.
Bakan Çağlayan, ihracata ilişkin ise “Şu anda mevcut yapımızla bile ihracatımızı yüzde 23 eksik yapıyoruz. Türkiye farkındalık yaratabilseydi, 135 milyon dolarlık Cumhuriyet tarihinin rekorunu çok daha fazla kıracaktık” dedi.
Eximbank’ın çalışma usulünün mutlaka değiştirilmesi gerektiğini de vurgulayan Çağlayan, ”Eximbank noter katipliği yapmamalı. Eximbank, kredi desteği veren sigorta şirketi gibi çalışmalıdır.” diye konuştu.
Daha sonra Ekonomi Bakanlığının 2012 yılı bütçesi kabul edildi.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: