Porsche’den 600 bg’lik elektrikli otomobil

Porsche’den 600 bg’lik elektrikli otomobil

16 Eylül 2015 0 Yazar: ElektrikliOto

Porsche Mission E konsepti, 600 bg’lik gücünün yanı sıra 500 km’lik menzili ile dikkat çekiyor.

Porsche 2015 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda oldukça sürpriz bir şekilde yeni bir konsept otomobil tanıttı. “Mission E” adı ile elektrikli olduğunun altı çizilen yeni konseptin, Porsche’nin yakın gelecekte Tesla Model S’e rakip olarak geliştireceği modelin öncüsü niteliğinde olduğu düşünülüyor.

Gelecekten günümüze gelen bir Panamera gibi görünen Mission E konsepti, dört tekerlekten çekiş sistemine, dört tekerlekten yönlendirmeye ve toplamda 600 bg güç üreten iki elektrikli motora sahip. Aktarma organlarının yardımıyla 0-100 km/s sprintini 3.5 sn’de, 0-200 km/s hızlanmasını ise 12 sn’den daha az bir sürede tamamladığı iddia edilen konsept otomobilin ayrıca Nürburgring Nordschleife’yi ise 8 dakikanın altında tamamladığı söyleniyor.

800 voltluk bir sisteme ve Porsche’nin pil grubunu şarjını %80’lik seviyeye 15 dakika gibi bir sürede doldurabilen Turbo Şarj sistemine sahip olan konsept otomobilin 500 km’den daha fazla menzile sahip olduğu bildirilirken, otomobilin ya 400 voltluk bir şarj istasyonu ile, ya da kablosuz olarak şarj edilebildiği söyleniyor.

Dört koltuklu düzene sahip olan iç mekanda ayrıca fiziksel herhangi bir düğmeye yer verilmezken, standart otomobilde tuşların üstlendiği görev Mission E konseptinde birkaç OLED dokunmatik ekrana paylaştırılmış durumda. Porsche mühendislerinin ayrıca holografik bir ekranı otomobilin yolcu koltuğunun ön kısmına gelecek şekilde yerleştirdiği söylenirken, yolcu koltuğunda oturan kişinin buradaki bilgiler üzerinden medya, klima, navigasyon veya diğer bilgilere ulaşılabildiği açıklanıyor.

Porsche her ne kadar Mission E konseptinin üretim versiyonu hakkında herhangi bir bilgi vermezken, konsept otomobilin tamamen yeni aktarma organlarının ilerleyen yıllarda Panamera veya Pajun modellerinde yer alabileceği tahmin ediliyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: