Renault Twizy ile şehre elektrik geldi

Renault Twizy ile şehre elektrik geldi

01 Mayıs 2012 5 Yazar: ElektrikliOto

Yeni nesil tek kişilik-elektrikli araçların öncülerinden Renault Twizy’i sizin için İbiza’da test ettim. Sonuç: Bisiklet kullanmak kadar kolay! Televizyon izlemek kadar ucuz!

Metropollerin bunaltıcı trafik sorununa ‘küçük’ çözümler geliyor. Tek kişilik, elektrikli otomobiller. Yeni bir segment. Yeni bir yaşam tarzı. Gençleri ve şehirli çalışanları hedefliyor. Türünün ilk ve en çarpıcı örneklerinden biri ise Renault Twizy. Bu yeni nesil, yeni teknoloji araçların ilk öncülerinden birini kullanıyor olmanın heyecanını sonuna kadar yaşadım.

Park sorunu 0 (sıfır)

Aracın adı twin (ikiz) ve easy (kolay) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Bu minik otomobilde sürücü koltuğunun arkasında bir kişilik daha oturma yeri var. Bagajı da bu oturma yerinin altında. Motosiklet tasarımı ile otomobil konforu bir araya getirilmiş. En önemli avantajı, bir motosikletin bile girebileceği kadar küçük alanlara park edilebilmesi. Motor teknolojisinin yanı sıra tasarımı ve donanımıyla da otomobilde yeni bir dönemin habercisi. Özellikle metropoller için otomobilde kalıcı bir değişimin işaretini veriyor. Tepeden tırnağa yüzde 100 elektrikli araç olarak tasarlanan Twizy, Renault Sport F1 Spor Teknolojileri Tasarım Merkezi’nin katkılarıyla geliştirilmiş.

Kişiselleştirilmiş tarz

Ultramobil olarak tasarlanan araç şehirlerde kentsel hareketlilik için en uygun çözümü sunuyor. Sıfırdan 45 kilometre hıza ulaşması, sadece altı saniye süren Twizy, ultra kompakt yapısı (uzunluğu 2.34 metre ve eni 1.24 metre) sayesinde en küçük boşlukları bile doldurabiliyor. Tarzın kişisel olduğunu kabullenen Renault, Twizy için kişiselleştirilmiş çeşitli iç tarzlar sunuyor. Kullanıcıların motordan şeffaf tavana, ekstra donanımlardan kullanılan malzemelere kadar seçim yapma olanağı var. Martı kanadı kapıları ile dikkat çeken aracın Avrupa satış fiyatı 7 bin euro.

Aracın iki motor seçeneği bulunuyor. Twizy 45 için Avrupa’da sürücü belgesi gerekmiyor. 16 yaşından sonraki gençler için tasarlanmış ve maksimum hızı 45km/s. Twizy ise ehliyet ile kullanılabiliyor ve maksimum hız 80km/s.

Uzatma kablosuyla şarj

Twizy üç ekipman seviyesinde sunuluyor: ‘Urban’ (baz versiyonlarında bile, güvenlik ve maksimum konfor), ‘Color’ (görüntü ve renk olarak özel) ve ‘Technic’ (şık siyah beyaz jant, alaşım tekerlekler ve metalik boya standart olarak bulunuyor). Müşteriler bu farklı ekipman seviyelerine ek olarak, kendi Twizy’lerini kendi kişisel zevklerinin bir göstergesi olarak dizayn edebiliyorlar. Twizy’nin en önemli özelliği kuşkusuz ki elektrikle çalışıyor olması. Evinizden bir uzatma kablosuyla bile şarj edebiliyorsunuz aracınızı. Bu arada, ön panelde bulunan iki torpido gözünde (3.5 ve 5 litre, ikincisi kilitlenebilir) 12V güç kaynağı var ve ayrıca yolcu koltuğunun arkasında 31 litrelik bir bagaj alanı saklı. Araç, 100 km şehir menziline sahip. 6.1kWh lityum -iyon batarya ve fren/hız düşürme kazanım sistemi sayesinde kullanıcı, ekonomik sürüş ilkelerini gözeterek 80 km’lik menzile ulaşabiliyor. Twizy’in şarjı 3 saatten daha az bir sürede tamamlanabiliyor.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: