Rusya’nin ilk hibrid otomobili yollara çıkmaya hazır

Rusya’nin ilk hibrid otomobili yollara çıkmaya hazır

01 Mayıs 2013 0 Yazar: ElektrikliOto

Rusya’nın ilk hibrid araçlarının seri üretimi 2014’ün ikinci yarısında başlıyor. Yo-Auto otomobil fabrikasının sahibi Mihail Prohorov, yıllık üretim kapasitelerinin 45 bin araç olacağını söyledi.

Yo-Auto, hibrid araçları çevre dostu ve enerji tasarruflu olarak tanımlıyor. Rusya’nın ilk elektrikli araçları eş zamanlı doğalgaz ve sıvılaştırılmış gaz kullanarak motor gücü artırılıyor.

St. Petersburg kentinde kurulan otomobil fabrikasının yıllık kapasitesi yaklaşık 45 bin araç olacak. Fabrikanın ikinci aşaması devreye alındığında ise kapasite iki katına çıkacak.

Prohorov test üretimi sonrası hatchback, normal ve çift kapılı üç ayrı modelin tanıtımını geçen yıl yapmıştı. İlk hibrit araçları kullanan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de araçları başarılı bulmuştu. Araçların fiyat aralığı ise 350-400 bin ruble (12-15 bin dolar) arasında planlanıyor.

Yo-Auto’ların maksimum hızı saatte 120 kilometre olacak. Ful yakıt dolumu ile 400 kilometre yol alabilecek araçlar, 1 litre benzinle 30 kilometre gidebilecek.

Yo-Auto otomobil fabrikası birkaç yıllık bir süre içinde araçların yüzde 90 parça üretimini Rusya’da yapabilecek. Elektronik donanım, panel kontrolü ve süspansiyon sistemi gibi bir kısım parçaları dışarıdan alacak fabrika, önceliği kaliteye veriyor.

Melez olarak tanımlanabilecek araçlar özellikle sıkışık trafikte benzin motoru yerine elektrik motorunu kullanıyor. Emisyon salınımı bu süreçte sıfırlanırken, elektrik motoru benzin motorunun çalışması ile şarj oluyor. Aracın ayrıca şarj olmasına gerek kalmıyor. Önümüzdeki 10 yıl içinde benzinli araçların yerini hibrid araçların alacağı öngörülüyor.

(CİHAN)

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: