Saab satıldı

Saab satıldı

16 Haziran 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

İflas etmiş olan İsveçli otomobil üreticisi Saab, şirketi elektrikli araba şirketine dönüştürmeyi planlayan Çin-İsveçli bir şirkete satıldı

İsveçli otomobil üreticisi Saab, Çin-İsveç’li bir yatırım grubuna satıldı. Saab’ın yeni sahibi National Electric Vehicle Sweden (Nevs), şirketi, elektrikli taşıt üreticisine dönüştürmeyi hedefliyor.

Saab, eski sahibi General Motors’un kendisini Hollandalı Spyker’a satmasının 2 yıl sonrasında Aralık’ta iflas etti. Şirketin yöneticisi, Saab’ın elektrikli otomobil üreteceğini açıkladı.

Saab’ın eski yöneticisi Nisan’da, şirketin 13 milyar kronluk borcunun yalnızca üçte birini kapayacak kadar varlığı olduğunu söylemişti.

Otomobil üreticisinin yeni sahibi Nevs’in CEO’su ve asıl sahibi İsveç vatandaşlığına sahip Çinli bir işadamı olak Kai Johan Jiang, yönetim kurulu başkanı ise Volvo’nun inşaat ekipmanları üreticisi biriminin eski müdürü Karl-Erling Trogen.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: