Saab’ın sahibi Çin’de elektrikli otomobil üretecek

Saab’ın sahibi Çin’de elektrikli otomobil üretecek

09 Ocak 2013 0 Yazar: ElektrikliOto

İflas etmiş otomobil üreticisi Saab’ın sahibi, Çin’de elektrikli otomobiller üretme ve satma planları kapsamında ülkedeki Qingdao şehriyle bir yatırım anlaşması imzaladı.

National Electric Vehicle Sweden AB (NEVS) Saab’ın yatırım çekmeyi ve tedarikçilerine ödeme yapmayı başaramamasının ardından otomobil üreticisinin varlıklarının büyük bölümünü satın almıştı.

NEVS yaptığı açıklamada sözleşmenin Qingdao’nun, Qingdao Qingbo Investment şirketi vasıtasıyla NEVS’e 2 milyar İsveç kronu (547 milyon lira) yatırım yapmasına ve hisselerin yüzde 22’sini almasına yönelik bir plan içerdiğini söyledi. NEVS sözcüsü mali işlemin ne zaman gerçekleşeceğine dair bir zaman çizelgesi vermedi.

NEVS ilk elektrikli otomobilini 2014’ün başında piyasaya sürmeyi hedeflediğini, ayrıca eski Saab 9-3 modelini geleneksel bir motorla yeniden piyasaya sürme olasılığını da değerlendirdiğini söyledi.

NEVS, ürettiği otomobilleri Qingdao limanına sevk etmeyi, daha sonra, İsveç’teki eski Saab fabrikasının kapasitesi dolduğunda da Qingdao’da bir fabrika üretmeyi amaçladığını belirtti.

Şirket Çin’deki yetkililerin elektrikli araçlara büyük yatırım yaptığını gördüğü için Çin pazarına yönelik otomobiller yapmayı amaçlıyor.

Çinli-İsveçli iş adamı Kai Johan Jiang’ın kurucusu ve sahibi olduğu National Modern Energy Holdings Ltd. NEVS’in yüzde yüz hissesini elinde bulunduruyor.

Hollandalı spor otomobil üreticisi Spyker, Saab’ı 2010’un başında General Motors’tan satın almış, fakat çok geçmeden mali sıkıntıya düşmüş ve aylarca Çinli şirketlerle anlaşmalar yapmak için uğraşmıştı.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: