Tesla Motors 2016’ya SUV modeliyle girecek

Tesla Motors 2016’ya SUV modeliyle girecek

15 Eylül 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors, hem Tesla Roadster modeline hem de BMW X3’e alternatif olacak yeni bir SUV üzerinde çalışmaya başladığını açıkladı.

ABD’li şirketin CEO’su Elon Musk, 2016’da sunmayı planladıkları yeni araçlarıyla toplam modellerini beşe çıkaracaklarını ifade etti. Tesla, 2009’da S Sedan modelini sunmuştu. Bu yıl içinde tanıtımı yapılan X modeli ise 2015’te piyasaya sürülecek.

Wired dergisine yeni otomobil planları hakkında açıklama yapan Musk, X3’ün karşılığı olacak bir araçla Roadster’ın devamını birbirlerine paralel üretmek istediklerini söyledi. Musk, yeni otomobillerde X modelinde olduğu gibi ‘şahin kanatlı’ kapı olup olmayacağı hakkında açıklama yapmadı.

Roadster modelinden dört yıl içinde 2.300 tane satmayı başaran Tesla Motors’un CEO’su Musk, ileride elit sınıf için az sayıda, üstün performanslı spor otomobiller üreteceklerini, bu otomobillerden elde edilecek gelirle diğer modellerin geliştirileceğini belirtti. Musk, 2016 yılının kendileri için büyük önem taşıdığını, bu tarihte tüm modellerinin piyasaya sunulmak için hazır olmasını istediklerini söyledi.

AĞIRLIK HALA SORUN
Tesla Motors, elektrikli spor otomobiller piyasasının gelecekteki lideri olmayı istese de, bugün bu araçlarda yaşanan ağırlık sıkıntısı hala kesin bir çözüm bulabilmiş değil. S Modeli, sahip olduğu ilk motora göre daha güçlü bir elektrikli motora ve 85 kWs bataryaya sahip. Saatte 95 km hıza dört saniyede ulaşabilen araç, bu performansına rağmen neredeyse iki ton ağırlığında.

Tesla, elektrikli otomobiller sektörünün ideal fiyatlı Ferrari’sini sunabilmek için daha hafif bir araç üretmesi gerektiğini biliyor. Bunun için aracın ağırlığını hafifletecek materyal bileşimi ve yeni batarya donanımı geliştirilmesi üzerinde çalışılıyor.

Musk, önceliğinin 2015’te yeni sedan aracı üretmek olduğunu, yeni modelin BMW 3 serisi, Audi A4 ve Mercedes-Benz C-Serisi ile rekabet edeceğini söyledi. Musk, bu amaç kapsamında üretecekleri aracın, “mükemmel bir tasarıma sahip olacağını ve kendi fiyat aralığındaki tüm araçlardan daha iyi performans sunacağını” söyledi.

Genç CEO’, “Yeni moel S Modeli’nin yüzde 25 daha küçük olacak, aynı zamanda aynı hatchback tasarımını koruyacak” dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25381758/

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • tesla otomobil

Related Images: