Tesla Otopilot Yazılımı ile Araç Polisten Kaçmaya mı Çalıştı?

Tesla Otopilot Yazılımı ile Araç Polisten Kaçmaya mı Çalıştı?

13 Ekim 2020 0 Yazar: ElektrikliOto

Tesla otopilot sistemine bağlanıldığında, bu sistem, kendi kendine haritada varılacak noktaya, trafiği de gözeterek aracı kazasız belasız taşıyan bir sistem olarak çok masum görünüyor. Ancak geçtiğimiz günlerde Tesla otopilota bağlanan ve sürücünün koltukta uyuyakaldığı bir macera yaşandı.

Bu maceranın ilginç yanı, polis sirenlerinin çalınması ile arabanın otopilot kontrolünde hızlanmasıdır. Otopilot, siren seslerini duyunca trafikte boşalan şeritte 150 km/h hıza çıkmıştı. Koltuğu geriye itip uykuya dalan sürücü, saatte 150 km hızla ilerleyen bir yazılıma hem kendini hem de trafikteki diğer araçların güvenliğini teslim etmişti.

Sürücü 20 yaşında bir gençti. Polis sireninin çalmaya başlaması ile araç otomatik olarak hızlandı. Bu sistemin bu davranışı, akıllara yapay zekanın erişebileceği ürpertici seviyeler hakkında sezgiler veriyor. Tesla araçları günümüzde, 35 bin dolar fiyatla satılıyorlar.

Otopilot yazılımı da ek bir külfet yüklüyor. Her Tesla elektrikli araba otopilot sistemi içermiyor.

Buna benzer haberi Teslanın Yayalarla konuşacak olduğundan bahsetmiştik.

Kanada’da Ne Olmuştu?

Tesla model S aracı hakkında teknoloji haberleri bilim ve teknoloji kategorisinde yer vermiştik., temmuz 2020’de polislerin önünden hızla ilerleyerek geçti. Hız sınırına yakın ilerleyen bu aracın içinde, sürücü görünmüyordu. Sürücü aracın koltuğunu iyice geriye yatırmış ve uyuyakalmıştı. Polis de bu aracı takibe aldı ve sirenler açıldı.

Sirenler açılınca da Tesla Model S daha da hızlanmaya başladı. Bu kovalamaca bir kaçma girişimi miydi yoksa bir yazılım hatası mıydı? Bu nokta henüz aydınlatılmış değil. Ancak sürücü sonunda uyarıldı ve araç otomatik pilottan çıkarak sürücünün kontrolüne alındı. Teknoloji adeta hata da yapıyor.

Sürücünün ehliyetine de 1 günlüğüne el konuldu. Bu olayda herhangi bir kaza yaşanmadı. Tesla Model S aracındaki otopilot yazılımına dışarıdan müdahale edilebilir mi? Veya bilgisayar korsanları bu sisteme sızabilir mi? Sistem ne kadar güvenlidir? Teknoloji haberleri tekno bilim ailesi olarak emin değiliz.

Eğer bu sisteme internet ile sızmak mümkün ise, bu durumda korsanlar, aracı istedikleri gibi yönetebilirler. Pekiyi bu sistemi güvenli hale getirmek için nasıl bir yöntem uygulanabilir?

Otomatik pilot sisteminde, sürücünün koltuğu geriye yatırması ile sistemin çalışması, engellenebilir. Polis sireni sensörlerle algılandığında, araç otomatik olarak hemen yavaşlayıp uygun yerde durabilir. Araç otomatik pilota bağlandığında, haritada belirlenen istikamete doru ilerleyeceğinden internete ihtiyaç duyacak, bu noktada güvenlik açıklarının sürekli takip edilmesi ve kapatılması, olası tehditleri ortadan kaldırabilir.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: