Tesla’dan elektrikli otomobilde devrim

Tesla’dan elektrikli otomobilde devrim

06 Kasım 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Elektrikli otomobillerin, akaryakıtla çalışan motorlara göre oldukça kısa kalan menzil problemleri yavaş yavaş aşılıyor. Bunun en büyük işaretini ise Tesla Model S ile verdi.
Amerika merkezli otomobil üreticisi olan ve geçtiğimiz yıllarda ürettiği 248 HP’lik spor modeli Roadster ile büyük sükse yapan Tesla, Model S adını verdiği 7 kişilik sedan otomobil ile neredeyse 500 kilometreye yaklaşan bir menzile ulaştı.

Sınıfındaki en aerodinamik araç olan Tesla Model S, enerjisi uzun süre dayanan bataryaları sayesinde dünyada şu ana kadar üretilen elektrikli otomobiller içinde en uzun mesafe kat eden otomobil oldu. 40, 60 ve 85 kWh’lık 3 farklı batarya seçeneği ile satılacak Tesla Model S’in 85 kWh’lık bataryası ve arka dingilin arasına konumlandırılmış su soğutmalı 362 HP’lik elektrikli motoruyla ile 480 kilometre menzile erişebiliyor. Yüksek mukavemetli bor elamanlarla takviyeli hafif alüminyum gövdeye ve oldukça gelişmiş elektrik aksamına sahip olan Tesla Model S, spor otomobilleri bile kıskandıracak 4.4 saniyelik 0-100 kilometre hızlanma süresine ve 210 km/h’lık son hıza sahip.

Model S, sınıfındaki diğer sedanlara göre daha geniş iç hacmi sayesinde oldukça konforlu bir yolculuğa imkan sağlıyor. Otomobilin içinde ise tamamen dijital gösterge ekranı ve orta konsolu olduğu gibi kaplayan 17 inçlik dokunmatik ekran mevcut. Aynı zamanda internet bağlantısına sahip olan bu dev ekranda otomobilin klima, müzik çalar, navigasyon, telefon, geri görüş kamerası, akü şarj ve tüketim değerleri kontrol edilebiliyor.

Tesla sedan 17 inç dokunmatik ekran multimedya kabin kontrol sistemi, 8 hava yastığı, ESP, anahtarsız giriş, start/stop, hız sabitleme, geri görüş kamerası, çift bölmeli otomatik klima, kullanımana hazır wi-fi, 7 hoparlör başta olmak üzere sayısız güvenlik ve konfor özellikleriyle de ön plana çıkıyor.

Sınırsız kilometre ile 8 yıl akü garantisi sunan Tesla Model S’in ABD’de giriş donanım seviyesinin fiyatı 50 bin dolardan başlıyor. Model S’in 85 kWh’lık batarya taşıyan modelini tercih etmek isteyen en az 70 bin dolar, en yüksek performanslı modelini isteyenler ise 100 bin doları gözden çıkaracak.

İlk olarak bu yılın temmuz ayında üretim bantından inen Tesla Model S, 2013′den itibaren Avrupa ve Asya’da tüketicilerle buluşacak.

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • tesla elektrikli araba

Related Images: