Toyota Avrupa’da ‘temiz’ araçlarla gaza basacak!

Toyota Avrupa’da ‘temiz’ araçlarla gaza basacak!

01 Haziran 2021 0 Yazar: ElektrikliOto

Önümüzdeki 10 yıl içinde Avrupa pazarında 45 milyon adetten fazla “0” emisyonlu araç satılması öngörülürken, hibrit araçlarla büyük başarı yakalayan Toyota, “sıfır emisyona” sahip araçları uygun şartlarda sunmak için planlar yapmaya başladı. İlk etapta, 2025’te Avrupa satışlarını 1.5 milyon adede çıkarmayı planlayan Toyota, bu araçların yaklaşık 1 milyon 200 bininin hibrit ve plug-in hibrit araçlardan oluşmasını hedefliyor. Hedef satışın kalan kısmında ise tamamen elektrikli ve yakıt hücresi sistemine sahip sıfır emisyonlu araçlar yer alacak.

Küresel ısınma, çevre bilincinin artması ve son olarak pandeminin etkisiyle doğa dostu araçlara talebin arttığını, bunu Türkiye’de de yakından gözlemlediklerini belirten Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt “Toyota, hibrit teknolojisiyle otomotiv endüstrisinde bir devrim yaptı. Bugün artık hemen hemen tüm markalar, bu ve benzer teknolojiler için yatırım yapıyor” dedi. Türkiye’de özellikle filoların hibrit araçlara yönelik ilgisinin arttığına da değinen Bozkurt, “2009’da ülkemizde sunduğumuz ilk hibrit otomobilden bu yana 44 bin 478 adetlik hibrit araç satışı gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

Bozkurt, normal araçlara göre daha maliyetli olan elektrikli ve hibrit araçların, vergisel düzenlemelerle daha erişilebilir fiyatlara gelmesi durumunda, bu araçlara yönelimin artacağını da kaydetti. Bozkurt, “Avrupa’da, elektrikli ve hibrit araçlara yönelimde devlet teşvikleri önem kazanıyor. Fransa ve Norveç gibi ülkelerde düşük vergilendirmeyle, Almanya’da araç alımında nakit desteğiyle hibrit ve elektrikli araçlar teşvik ediliyor. Bu konunun devletimiz tarafından titizlikle ele alınacağına inancım tam” diye konuştu.

Kaynak:https://www.milliyet.com.tr/otomobil/toyota-avrupada-temiz-araclarla-gaza-basacak-6518673

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Related Images: