Toyota, Elektrikli Arabalara Veda Ediyor

Toyota, Elektrikli Arabalara Veda Ediyor

27 Eylül 2012 0 Yazar: ElektrikliOto

Toyota’da elektrikler kesildi. Kim ödeyecek o kadar faturayı?

Hergün petrole yapılan zamlar, otomobil kullanıcılarını bezdirmiş durumda. Öte yandan petrol, doğal bir kaynak ve gün geçtikçe azalıyor. Petrol için ülkelerin birbirleriyle kurdukları iyi-kötü ilişkiler ortada. Hal böyle olunca, bir yandan da petrole alternatif çözümler aranıyor. Elektrikli araba, hibrid teknolojisi, hatta bir dönem suyla çalışan arabadan bile söz ediliyordu. Şu an görünüşe göre en popüleri ise, hibrid otomobiller.

Japon araba firması Toyota, elektrikli araba projelerine dair tüm faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Toyota Başkan Yardımcısı Takeshi Uchiyamada, elektrikli araçların, mevcut pazarın ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde olmadığını belirterek hibrid araçlara odaklanacaklarını bildiriyor. Özellikle elektrikli araçların gücü ve şarj süreleri sıkıntılar doğurabiliyor.

Biliyorsunuz, hibrid arabalar elektrik ve benzin gücünü çok ekonomik kullanarak, hem tüketim oranını azaltıyor, hem de çevre açısından daha temiz bir kullanın vaat ediyor. Toyota, 2015 yılında 21 tane hibrid model arabasını görücüye çıkarmayı planlıyor.

Bu arada Toyota, elektrikli arabalardan tamamen vazgeçmiş değil. Amerika’da bir tane model satışa sunulmaya hazırlanıyor. Tesla 4 motoruyla hazırlanan yeni Rav 4’ün, önümüzdeki üç yıl içinde 2600 adet satılması bekleniyor.

Mahmut Saral – Teknokulis : http: //www.teknokulis.com

Share this:
Share this page via Email Share this page via Stumble Upon Share this page via Digg this Share this page via Facebook Share this page via Twitter

Arama:

  • toyota elektrikli araba
  • toyota yaris hibrit

Related Images: